‘Vurur yüze ifadesi’ Microsoft uygulaması oldu!

Microsoft ‘dijital falcılık’ hizmetini geliştiriyor Mayıs ayında kişinin fotoğrafına göre yaşını tahmin eden uygulamayı internet üzerinden hizmete sunan teknoloji ve yazılım devi Microsoft, bu kez de fotoğraftan gerçek ruh halinizi okuyor. Yeni uygulama, k...

‘Vurur yüze ifadesi’ Microsoft uygulaması oldu! (13 Kasım 2015)

Microsoft ‘dijital falcılık’ hizmetini geliştiriyor

Mayıs ayında kişinin fotoğrafına göre yaşını tahmin eden uygulamayı internet üzerinden hizmete sunan teknoloji ve yazılım devi Microsoft, bu kez de fotoğraftan gerçek ruh halinizi okuyor.

Yeni uygulama, kişilerin özel yaşamlarındaki aşk ve arkadaşlık ilişkilerinden, iş yaşamındaki görüşme, toplantı, anlaşma, sözleşme gibi bir dizi etkinlik görüntüleri üzerinde ilginç polemikler yaratabilir! Üstelik kişilerin yakın çevreleri dışında siyaset, spor, sanat, medya dünyasının ünlü kişilerinin fotoğraflarındaki görünümlerine karşın, aslında “o an” ne hissettikleri ve gerçek ruh hallerini de analiz edilebileceğinden önümüzdeki günlerde çokça konuşulacağa benziyor.

Microsoft, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği bu yeni online servis ile fotoğraflardaki kişi ya da kişilerin gerçekte ne hissettiğini ortaya çıkarmak istiyor.

Duygu Tespiti (Emotion detection)” olarak hayata geçirilen servise kendi bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı yükleyebiliyor ya da internette bulunan bir fotoğrafın linkini vererek kullanabiliyorsunuz.

Servise fotoğrafı yükledikten sonra size 8 ayrı duygunun fotoğraftaki gerçek oranını söylüyor. Bu 8 duygu ise; mutlu, doğal, sinirli, kibirli, bıkmış, korkmuş, üzgün ve şaşırmış olarak ayrılmış.

Servis size fotoğraftaki kişinin hislerini bu 8 duygu içindeki oranlarıyla birlikte gösteriyor. Microsoft hem yaş tanıma servisi hem de bu duygu tanıma servisiyle sadece kullanıcıların eğlenmesini amaçladığı çok açık. Şirket kendi içinde geliştirdiği ‘makine öğrenme’ dili projelerini bu şekilde açık yaparak daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Microsoft’un internet üzerinden yeni servise sunduğu ilginç uygulama ile istediğiniz kişi(ler)in fotoğrafını yükleyerek, görünümüne karşın aslında “o an” ne hissettiğini ve gerçek ruh halini öğrenebilirsiniz. Elbette sistemi öncelikle kendi fotoğrafınızla da test edebilirsiniz. Yükleyeceğiniz fotoğraflar 36 pikselden büyük ve 4 MB’dan küçük olmalıdır.

Microsoft’un bu yeni ‘eğlenceli’ uygulamasına buradan ulaşıp, kullanmaya başlayabilirsiniz.