Paris’teki 7 ayrı saldırıda 127 kişi öldü

Paris’te ikisi bombalı, ikisi de silahlı saldırılarda, Fransa polisinin verdiği bilgiye göre en az 127 kişi öldü, 99'u ağır 250 kişi de yaralandı. Saldırılar stadyum, metro, Bataclan Konser Salonu ve bir restauranta gerçekleştirlidi. Patlamanın meyd...

Paris’teki 7 ayrı saldırıda 127 kişi öldü (14 Kasım 2015)

Paris’te ikisi bombalı, ikisi de silahlı saldırılarda, Fransa polisinin verdiği bilgiye göre en az 127 kişi öldü, 99'u ağır 250 kişi de yaralandı.

Saldırılar stadyum, metro, Bataclan Konser Salonu ve bir restauranta gerçekleştirlidi.

Patlamanın meydana geldiği statta oynanan Fransa-Almanya dostluk maçını Cumhurbaşkanı Hollande de izliyordu. Saldırıdan yara almadan kurtulan Hollande, yoğun güvenlik önlemleri altında İçişleri Bakanlığı’na geçti…

Bombalı saldırıların iki intihar saldırganı tarafından stad kapısında gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Saldırganların Bataclan Konser Salonu'nda 100 kişiyi de rehin tuttukları bildiriliyor.

GÜNCELLEME: Bataclan Konser Salonu'na güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda rehineler kurtarıldı. İki teröristin öldürüldüğü bildiriliyor. 

GÜNCELLEME: Bataclan Konser Salonu'ndaki 100 den fazla rehinenin öldüğü bildiriliyor

GÜNCELLEME: Fransa'nın Calais kentinde ormanlık alandaki mülteci kampında büyük bir yangın çıktığı bildiriliyor.

GÜNCELLEME: Belçika'da da olağaüstü güvenlik önlemleri alındı. Amerikan Havayolları, Paris'e tüm uçuşlarını iptal etti. Kente giren 1500 asker cadde ve sokaklara dağıldı. Tüm okullar süresiz tatil edildi  Hastaneler alarmda! Kentteki askeri birlikler yaralıları hastanelere taşıyor.

SOSYAL MEDYADA YARDIM ve DAYANIŞMA

Paris'te evine ulaşamayan ve yardıma ihtiyacı olanlar için sosyal medyada etiketi ile yardım dayanışmasında bulunuluyor.

Paris'te yaşanan dehşet gecesinin ardından kriz masası, yeşil numara adı verilen acil durumlar için '0800 40 60 05' numaralı hattı vatandaşlara duyurdu. Herhangi bir olumsuz durumda vatandaşlar bu numarayi ücretsiz olarak arayabiliyor. 

Facebook da Parisliler için güven kontrolü 'Safety check' uygulamasını açtı. Facebook Paris'teki kullanıcılara otomatik olarak "Güvende misiniz?" sorusunu yöneltiyor. Güvende olup olmadığını bildirmek için 'güvende' ve 'tehlike altında' şeklinde iki seçenek bulunuyor.

FRANSA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Fransa olağanüstü bir gece yaşıyor. İlk kez olağanüstü hal ilan edildi.

Fransa kara, hava ve denizdeki tüm sınırlarını kapattı. Bakanlar Kurulu olağnüstü toplanıyor. Çatışmaların yaşandığı Paris sokaklarına ordu birlikleri mevzileniyor. Metro kapatıldı, toplu taşıma seferleri durduruldu. Halka evden çıkmayın, camlara çıkmayın çağrısı yapılıyor.Bu arada 7 ayrı yerdeki 7 ayrı saldırıda en 127 kişi öldü, 99'u ağır 250 kişi de yaralandı.

Bataclan Konser Salonu'ndaki rehin tutulanların bazılarının öldürülmeye başlandığı bildiriliyor.

Ayrıntılar gelecek…