Ve sonunda Yahoo 4,83 milyar dolara satıldı!

ABD'nin en büyük cep telefonu operatörü ve en yaygın internet servisi sağlayıcılarından olan iletişim devi Verizon, internetin en eski ve en köklü markalarından biri olarak tanınan Yahoo'yu 4,83 milyar dolara satın aldı. Verizon ve Yahoo'dan yapıl...

Ve sonunda Yahoo 4,83 milyar dolara satıldı! (27 Temmuz 2016)

ABD'nin en büyük cep telefonu operatörü ve en yaygın internet servisi sağlayıcılarından olan iletişim devi Verizon, internetin en eski ve en köklü markalarından biri olarak tanınan Yahoo'yu 4,83 milyar dolara satın aldı.

Verizon ve Yahoo'dan yapılan ortak açıklamada, her iki firmanın anlaşmaya vardığı ve Yahoo'nun hissedarlarıyla regülatörlerden onay alınması sonucunda satın almanın gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Dünya genelinde yaklaşık 600 milyon aylık aktif mobil kullanıcısı dahil 1 milyarın üzerinde insana ulaşan Yahoo'nun arama motoru, elektronik posta, haber, finans, reklam, harita, video, spor ve sosyal medya gibi hizmetleri bulunuyor.

Verizon İcra Kurulu Başkanı (CEO) Lowell McAdam, açıklamada, Haziran 2015'te Verizon'ın America Online'ı (AOL) 4,4 milyar dolara satın aldığına işaret ederek "Yahoo'yu da almamız, küresel bir mobil medya şirketi olarak zirveye çıkmak için Verizon'a rekabetçi bir konum sağlayacak" değerlendirmesini yaptı.

Yahoo CEO'su Marissa Mayer de "Yahoo ve AOL, internet-elektronik posta, arama ve gerçek zamanlı medyayı popüler hale getirdi. Yahoo, dünyayı değiştiren bir şirket, Verizon ve AOL'la birleşmesi sayesinde buna devam edecektir" ifadesini kullandı.

Satış anlaşması Alibaba hisselerini kapsamadığından Yahoo ikiye bölünecek

Anlaşmaya göre Yahoo iki şirkete bölünüyor. Yahoo'nun çekirdek faaliyetlerini oluşturan şirket 4,83 milyar dolara Verizon'a devredilecek. Bunlar arasında arama motoru, Yahoo haberler ve posta hizmeti ile internet reklam servisi de bulunuyor. Devir işleminin 2017 yılında tamamlanması bekleniyor. Yahoo'nun elinde bulunan piyasa değeri yaklaşık 40 milyar dolarlık Alibaba hisseleri ise anlaşmanın dışında tutuluyor.

Her iki şirketin de hisseleri değer kaybetti

Satın almanın açıklanmasının ardından, New York borsasında Verizon'ın hisse başına değeri yüzde 0,8 düşüş gösterirken, Yahoo'nun hisseleri yüzde 2,6 azalış kaydetti. 

Son yıllarda finansal zorluklarla mücadele eden Yahoo, geçen hafta yaptığı açıklamada, şirketin 2016'nın ikinci çeyreğindeki zararının 440 milyon dolara çıktığını duyurmuştu. Verizon'ın bu yılın ikinci çeyrek net kar ve geliri ise yarın açıklanacak.

Bu yılın nisan ayında Verizon'ın yaklaşık 40 bin çalışanı, adil olmayan sözleşme şartları ve işçilerin sağlık hizmetleriyle iş güvenlikleri gibi kalemlerde önemli kesintilerle karşı karşıya olma riskleri nedeniyle greve gitmişti.

ABD'nin son yıllardaki en büyük grevi olarak görülen ve yaklaşık 6 haftada süren eylem, Verizon yönetimiyle çalışanlarını temsil eden iki sendikanın anlaşmasıyla mayıs sonunda bitmişti.

Marissa Mayer'in açıklaması

Yahoo'nun İcra Kurulu Başkanı Marissa Mayer, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Yahoo dünyayı değiştiren bir şirkettir. Verizon ve AOL ile birleşme sonrası bu özelliğini devam ettirecektir. Anlaşma şirketi hissedarlar açısından daha değerli kılmak açısından önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.

İstifa söylentilerini yalanladı

Google'ın eski üst düzey yöneticilerinden Marissa Mayer, bundan 4 yıl kadar önce büyük umutlarla Yahoo'nun başına getirilmiş, ancak başarılı olamamıştı. Hakkında birçok medya kuruluşunda ayrılacağı yönünde haberler yer alan Marissa Mayer, iddiaları yalanladı, "Görevimin başındayım" dedi.

Google ve Facebook ile rekabet edemedi

Yahoo 1994 yılında "Jerry ve David'in İnternet Rehberi" adı altında faaliyete geçti. Şirket iki yıl sonra borsaya açıldı. Borsadaki ilk gününde hisseleri yüzde 270'lik artış görmüştü.

Yahooo'nun borsa değeri 2000 yılında 100 milyar dolara ulaşmıştı. Ancak Google ve Facebook gibi rakipleriyle yarışmakta zorlanan Yahoo krize sürüklenmişti. Yahoo yüksek kullanıcı sayısını reklam ve diğer araçlarla paraya çevirme konusunda başarılı olamamıştı.