Ukrayna ve Filistin’de Bir Gün Ara İle Parkta Oynayan Çocuklar Savaşın Kurbanı Oldular

Kamil ERYAZAR Dünyanın birbirinden uzaktaki iki ayrı bölgesi, Ukrayna ve Filistin’de iki gün içerisinde parkta oynamakta olan 12 masum çocuk acımasız savaşların kurbanı oldu Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde Ukrayna ordusunun düzenlediği saldırıda parkta oynamakta olan i...

Ukrayna ve Filistin’de Bir Gün Ara İle Parkta Oynayan Çocuklar Savaşın Kurbanı Oldular (29 Temmuz 2014)

Kamil ERYAZAR

Dünyanın birbirinden uzaktaki iki ayrı bölgesi, Ukrayna ve Filistin’de iki gün içerisinde parkta oynamakta olan 12 masum çocuk acımasız savaşların kurbanı oldu

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde Ukrayna ordusunun düzenlediği saldırıda parkta oynamakta olan iki küçük çocuk öldü. Hemen bir gün sonra ise, bu kez Gazze’de bir füzenin Şati Mülteci Kampı’ndaki parka isabet etmesi sonucu 10 Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Kiev merkezli Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı düzenlediği saldırılarda, 27 Temmuz Pazar Günü Donetsk’da bir parkta oynamakta olan biri 1 diğeri 5 yaşındaki iki çocuk öldü. Bir milyon kişinin yaşadığı kentin merkezinde sivil halkın yaşadığı bölgeleri hedef alan korkunç saldırıda bu iki çocuğun yanı sıra en az 30 sivil de hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

Sivillerin üzerine gelişigüzel roketatar ateşi açılmasıyla gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenleri Kiev hükümeti ‘terörist’ olarak niteledi.

Ukrayna ordusunun saldırıları sonucu 230 bin kişi Donetsk’ı terk etmek zorunda kaldı. 100 bin kişi ülke içindeki diğer bölgelere kaçarken, 130 bin kişi de Rusya’nın doğu sınırını aştı.

Ukrayna ordusunun roket saldırısında hayatını kaybeden 1 yaşındaki bebeğin aynı parkta önceki günlerde çekilmiş fotoğrafı acı bir anı olarak kaldı

Aynı parkta saldırıda hayatını kaybeden diğer kişiler

Ukrayna ordusu tarafından sivil halka karş kullanılan ağır silahlar

BİR GÜN SONRA FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR DA AYNI KADERİ PAYLAŞTILAR

Gazze’de, bir füzenin Şati Mülteci Kampı’ndaki parka isabet etmesi sonucu sekizi çocuk 10 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, çocukların İsrail’in hava saldırısında yaşamlarını yitirdiklerini, saldırıda 46 kişinin de yaralandığını söyledi.

Yine BBC’ye konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de, “İsrail’in Ramazan Bayramı’nda Şati Mülteci Kampı’nda çocuklarımıza karşı gerçekleştirdiği yeni katliam, uluslararası toplumun sessizliğinin sonucudur. İşlenen bu suç karşısında boyun eğmeyeceğiz. İsrail işgalinin bedelini ödeyecek” dedi.