‘Banksy deşifre oldu’ iddiası

Gizlice yaptığı ‘toplumsal-gerçekçi’ duvar resimleriyle tanınan ancak gerçek kimliği bilinmeyen dünyaca ünlü İngiliz graffiti sanatçısı Banksy'nin deşifre olduğu öne sürüldü. Dünyaca ünlü İngiliz...

‘Banksy deşifre oldu’ iddiası (5 Nisan 2017)

Gizlice yaptığı ‘toplumsal-gerçekçi’ duvar resimleriyle tanınan ancak gerçek kimliği bilinmeyen dünyaca ünlü İngiliz graffiti sanatçısı Banksy'nin deşifre olduğu öne sürüldü.

Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, dünyanın çeşitli bölgelerindeki grafiti’lerinin yanı sıra 10 yılı aşkın süredir gizlemeyi başardığı kimliği ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Kimliğini sır gibi saklayan ve tüm dünyanın sadece eserleriyle tanıdığı başarılı sokak sanatçısı Banksy’in, 2015 yılı yazı sonunda İngiltere’nin güneyinde terk edilmiş bir tatil kasabası olan Weston-super-Mare’de açtığı Dismaland adlı distopik açık hava sergisi (distopya parkı) ziyaretçi rekoru kırmış ve çok konuşulmuştu.

Günümüzün önde gelen savaş ve kapitalist sömürü karşıtı politik aktivistlerinden de olan Banksy’nin yaptığı kara mizahla yüklü her duvar resmi büyük ilgi çekiyor.

Britanyalı sokak sanatçısı Banksy’nin dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en geniş koleksiyon ‘The Art of Banksy‘, dünya prömiyerini geçen yıl Ocak ayında İstanbul’da yapmıştı. ‘Gizemli sanatçının‘ 11 yıl birlikte çalıştığı menajeri Steve Lazarides’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Global Karaköy’de sanatseverlerle buluşmuştu.

Son yılların en büyük gizemlerinden biri olan sanatçının kimliği sonunda belli oldu mu?

İsrail’de bir kadın, Banksy’yi yeni sergisi için çalışırken görüntülediğini iddia etti.

Banksy geçtiğimiz günlerde Beytüllahim'deki Batı Şeria duvarına bakan boş binayı sanat eserleri ile dekore edilmiş bir otele çevirmişti. The Walled Off dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli olarak kabul ediliyor!

Bir görgü tanığı ise, kadının Banksy olduğu öne sürülen şahsı bir alışveriş merkezinde açılacak olan sergiden önce görüntülediğini ifade etti.

Alışveriş merkezinde bulunan adının açıklanmasını istemeyen tanık, “AVM 10’da açılıyor. Daha önce girmek istiyorsanız, imza vermek zorundasınız” dedi.

Söz konusu tanık şöyle devam etti: “Gerçekten tuhaf olan şey ise, içeri girdiğimde imza bırakmak zorundaydım. O sırada bir İngiliz ismi fark ettim ve güvenlik görevlisine ‘bu kim’ diye sordum. O da bana ‘İngiltere’den bir sanatçı’ diye yanıt verdi.”

Tel Aviv yakınlarında bulunan ve İsrail’in en gelişmiş kentlerinden biri olan Herzliya’da, The Art of Banksy adlı bir sergi açılacak.