Coca Cola’nın yeni yıl kutlama görselinde kullandığı harita uluslararası kriz çıkardı

Coca-Cola’nın Rus sosyal paylaşım sitesi VKontekte.ru (VK) hesabında yeni yıl kutlaması için yayınladığı harita başına dert açtı! Önce Kırım'ın olmadığı harita için Rusya'da, sonra da Kırım’ı dahil ettiği harita için Ukrayna...

Coca Cola’nın yeni yıl kutlama görselinde kullandığı harita uluslararası kriz çıkardı (7 Ocak 2016)

Coca-Cola’nın Rus sosyal paylaşım sitesi VKontekte.ru (VK) hesabında yeni yıl kutlaması için yayınladığı harita başına dert açtı!

Önce Kırım'ın olmadığı harita için Rusya'da, sonra da Kırım’ı dahil ettiği harita için Ukrayna’da protesto edildi. Coca Cola her iki ülkeden de resmi yollardan özür diledi ancak bu da çare olmayınca çözümü tüm haritalı paylaşımları silmek de buldu.

Coca-Cola, sosyal medyada yayımladığı Rusya haritasında Kırım'ı da gösterdiği için Ukrayna'dan özür diledi. Bundan dolayı Coca Cola'nın Washington Ofisi yöneticisi Kate İrvin'in, ABD'deki Ukrayna elçiliğini ziyaret ederek şirket adına özür mektubunu sunduğu belirtildi.

Kate İrvin'in, Coca Cola Başkan Yardımcısı Clyde C. Tuggle tarafından, Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi Valeriy Çalıy adına yazılan özür mektubu teslim ettiği kaydedildi. Görüşmede, Coca Cola'nın Ukrayna'nın en büyük vergi mükelleflerinden birisi olduğunu ve şirketi için Ukrayna pazarının çok önemli olduğunu beliren İrvin, ülkedeki sosyal projelere de aktif bir şekilde katıldıklarını ifade etti.

Coca-Cola'nın yeni yıl mesajı vesilesiyle yayımlanan ilk Rusya haritasında, Kırım yoktu. Bu haritanın Rusya'da tepki çekmesi üzerine ikilemde kalan şirket yetkilileri Rus sosyal paylaşım sitesi Vkontakte'deki hesabından Rusya haritasına; Kırım'ı ve Tokyo'nun hak iddia ettiği Kuril Adaları ile Kaliningrad'ı ekleyerek yeniden yayımladı. Söz konusu Rusya haritasında Kırım'ın yer almasına ise Ukraynalılar tepki gösterdi ve Coca-Cola'nın boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

İki ülke ile de kriz yaşayan şirket haritayı silerek, Ukrayna ve Rusya halklarından özür diledi.