Türkiye’ye Yerleştirilecek Patriot’lar İran Savaşı Hazırlığı mı?

Önce Kürecik’e radar savunma üssü, sonra da Patriot füzeleri… Peki ama bayram değil seyran değilken NATO Türkiye’yi neden öpüyor?.. İran haber ajansı ISNA’nın haberine göre, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Türkiye’ye yerleştirilecek NATO’ya ait P...

Türkiye’ye Yerleştirilecek Patriot’lar İran Savaşı Hazırlığı mı? (16 Aralık 2012)

Önce Kürecik’e radar savunma üssü, sonra da Patriot füzeleri… Peki ama bayram değil seyran değilken NATO Türkiye’yi neden öpüyor?..

İran haber ajansı ISNA’nın haberine göre, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Türkiye’ye yerleştirilecek NATO’ya ait Patriot füze savunma sisteminin dünya savaşına zemin hazırlamak anlamına geleceğini söyledi.

İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi, “Söz konusu Patritoların her biri, dünya haritası üzerinde kara bir leke ve bunlar dünya savaşına zemin hazırlar” dedi.

İran öğrenci haber ajansı ISNA’ya konuşan Genelkurmay Başkanı Firuzabadi, “Yeni bir dünya savaşı için plan yapıyorlar. Bu insanlığın geleceği ve aynı zamanda Avrupa’nın kendi geleceği için çok tehlikeli” şeklinde konuştu.

Dün de, Suriye’nin Kürt bölgelerinde etkili Demokratik Birlik Partisi PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye’ye Patriotların başka bir savaş için konuşlandırıldığını öne sürmüştü.

PYD Eşbaşkanı Müslim, Türkiye’ye konuşlandırılacak Patriotların ise farklı bir amacı olduğunu öne sürerek, Patriotlar aslında İran ile olası bir savaşa hazırlık olarak hazırlanıyor görüşünü dile getirmişti.

Müslim, ANF’ye verdiği demeçte, “Onlar başka bir savaşın hazırlığıdır. İran’a karşıdır. Suriye’nin kimyasal silahı Türkiye’ye dönük değil. Türkiye sınırında da değil. Patriot füzelerinin menzili 250 kilometredir. Sırf Şam’dan Halep’e kadar 300 kilometredir” diye konuşmuştu.

PYD Eşbaşkanı Müslim ayrıca, Suriye’ye bir dış müdahale olmasını beklemediklerini, çünkü Suriye’nin elinde kimyasal silahlar bulunduğunu da söyledikten sonra “Bu silahlar Suriye halkı için değil,İsrail için tehlikelidir” demişti.

Müslim, Şam çevresinde konuşlandırılmış kimyasal başlıklı Scud füzelerinin dağların altındaki gizli mevzilerden İsrail’e yönlendirilmiş olduğunu öne sürerek,”Bunları bir çırpıda yok etmek imkansız. O roketler İsrail sınırına çok yakındır. Eğer rejime saldırı olursa rejim de bunları kullanacak” diye eklemişti.

Salih Müslim, bu yüzden bu silahlar bir şekilde bertaraf edilmezse, Suriye’ye dışarıdan bir müdahale yapılmasını pek olası görmediğini de savunmuştu.

SON DAKİKA / GÜNCELLEME  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Şebi Aruz törenlerini izlemek üzere Konya’ya yapacağı ziyaret son anda gerekçesiz olarak iptal edildi. Öte yandan, İran’ın Bağdat Büyükelçisi, Ahmedinejad’ın bu ayın sonunda Irak’ı ziyaret etmeyi planladığını açıkladı.