Uluslararası Yayıncılık Skandalı ve Bir Kez Daha Etik Kurallar Üzerine…

Geçtiğimiz hafta İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kral Yedinci Edward Hastanesi’nde iki Avustralyalı radyocunun Kate Middleton’un sağlık durumunu öğrenmek için telefonda işlettiği 46 yaşındaki hemşire Jacintha Saldanha hastanenin konaklama evinde kendini asar...

Uluslararası Yayıncılık Skandalı ve Bir Kez Daha Etik Kurallar Üzerine… (16 Aralık 2012)

Geçtiğimiz hafta İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kral Yedinci Edward Hastanesi’nde iki Avustralyalı radyocunun Kate Middleton’un sağlık durumunu öğrenmek için telefonda işlettiği 46 yaşındaki hemşire Jacintha Saldanha hastanenin konaklama evinde kendini asarak intihar etti. Indepent gazetesinin haberine göre, Kraliyet Ailesi’nin tepkileri sonucu bunalıma girerek intihar eden evli ve 2 çocuk annesi Hindistanlı hemşirenin ailesine bıraktığı mektupta yazılanlar henüz açıklığa kavuşmadı.

Olay sırasında nöbetçi hemşire olan Jacintha Saldanha, resepsiyonda kimse bulunmadığı için sabah saat 05.30’da gelen telefonu cevaplamıştı. Saldanha, telefonu düşesin hemşiresine bağlamış, diğer hemşire de, Kraliçe ile Prens olduğunu zannettiği iki DJ’e, hamile olan Kate’in sağlık durumuyla ilgili ayrıntıları anlatmıştı.

Hemşirenin ölümünden sonra açıklama yapan hastane, Saldanha’nın ‘şaka kurbanı’ olduğunu belirtmiş, Prens Willam ve eşi ise olaydan büyük üzüntü duyduklarını açıklamışlardı. Avustralya’da yayın yapan 2Day FM’in sunucuları olaydan sonra özür dilemek zorunda kalmıştı.

Hemşirenin intiharına neden olan Avustralyalı radyo programcıları katıldıkları bir televizyon programında, pişman olduklarını belirterek,  gözyaşları içerisinde özür dilediler. Mel Greig ve Michael Christian, “Kimsenin aklından bile geçiremeyeceği trajik şeyler yaşandı. Yaşananlarda payımız olduğu için çok üzgünüz” dediler.

Sydney’de yayın yapan 2Day FM‘in sahibi olan Southern Cross Austereo şirketinin yönetim kurulu başkanı Rhys Holleran ise, olayın arkasındaki Mel Greig ve Michael Christian adlı DJ’lerin, 46 yaşındaki hemşire Jacintha Saldanha’nın intiharından “çok kötü etkilendiklerini” söyledi.

Melbourne’da bir basın toplantısı düzenleyen Holleran, bununla birlikte, “DJ’lerin yaptıklarıyla herhangi bir yasanın çiğnenmiş olduğunu düşünmediğini” de ekledi.

“Bu, önceden tahmin edilemeyecek ve bizleri çok derinden üzen trajik bir olaydır ama radyoların telefonla birilerini işletmesi, onlarca yıldır yapılan bir şey. Dünyanın her yerinde yapılır. Kimse yapılanın böyle bir sonuç doğuracağını tahmin edemezdi.” diyen Holleran, Mel Greig ve Michael Christian’ın radyo programının süresiz olarak yayından kaldırıldığını açıkladı.