Türkiye’de Instagram kullanımı araştırmasının sonuçları

Dünya çapında 400 milyonu aşkın kullanıcıya sahip en büyük görsel sosyal paylaşım ağı Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcılarına ilişkin bazı bilgiler paylaşıldı Instagram’ın kullanıcı kitlesi diğer sosyal ağlara göre daha ...

Türkiye’de Instagram kullanımı araştırmasının sonuçları (28 Ocak 2016)

Dünya çapında 400 milyonu aşkın kullanıcıya sahip en büyük görsel sosyal paylaşım ağı Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcılarına ilişkin bazı bilgiler paylaşıldı

Instagram’ın kullanıcı kitlesi diğer sosyal ağlara göre daha genç. Dünyadaki kullanıcı sayısı neredeyse Twitter’ınkine yakın. Türkiye’de aktif kesin kullanıcı sayısı güncel olarak bilinmemekle birlikte, (dünyadakinden farklı olarak) diğer yaygın sosyal ağlara göre daha düşük.

Tayvan merkezli akıllı cep telefonu ve tablet üreticisi HTC’nin Türkiye Temsilciliği, Türkiye’deki Instagram kullanımına ilişkin bazı verileri infografik olarak yayınladı.

Buna göre, Türkiye’de Instagram’da en çok paylaşılan görsel içeriklerin başında ‘aile’ geliyor. ‘Gezi-doğa’ ve ‘yemek’ de diğer popüler konular. Ancak ilginç bir çelişkidir ki ‘aile ve arkadaşlar’la ilgili görsel paylaşımlar ilgi çekmiyor ve beğenilmiyor.

Bir başka çelişkisel veri ise aslında özgün ve kreatif fotoğraf paylaşım platformu olması hedeflenen sosyal ağda en beğenilen içerik türünün başında ‘alıntılar’ geliyor. Popüler kültürün egemenliği burada da görülüyor.

Instagram’ın dünya genelindeki en çok erkek kullanıcı oranı Türkiye’de. Erkek kullanıcıların oranı yüzde 60. Erkekler spor ve tatil fotoğrafları paylaşırken, kadınlar ise özel günler ve aileleriyle ilgili fotoğrafları tercih ediyorlar. İçecek paylaşımlarında kahve açık ara ile şampiyon. Aileden kişilerle ilgili paylaşımlarda da ‘anneler’ ilk sırada yer alıyor.

Instagram’a getirilen 15 saniyeye kadar video paylaşım özelliği pek ilgi çekmemişe benziyor. Çünkü paylaşımların sadece yüzde 5’i videolardan oluşuyor.

En hızlı büyüyen sosyal ağ

GlobalWebIndex’in araştırmasına göre en hızlı büyüyen sosyal ağ olan Instagramı’ı 2012 yılında Facebook 1 milyar dolara satın aldığında sadece 13 kişi çalışıyordu.

Dünya çapında kullanıcı sayısı 400 milyon kişiye ulaşan uygulamayı her gün kullananların sayısı ise 100 milyona yaklaşıyor. Bugüne kadar Instagram aracılığıyla 40 milyardan fazla fotoğraf ve video paylaşıldı. Günlük paylaşım rakamı ise 75 milyon. Erkek ve kadın kullanıcı oranı yarı yarıya.

Instagram sayesinde popüler olan “selfie” kelimesi 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girerek resmiyet kazandı.