Günün 5 saatini internette geçiriyoruz

Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımıyla ilgili son bilgiler yayınlandı Türkiye’de internet kullanım oranı hızla artarken, yapılan araştırmalar özellikle sosyal ağlara olan ilginin hızla arttığını göz önüne serdi. Açıklanan ra...

Günün 5 saatini internette geçiriyoruz (10 Ocak 2016)

Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımıyla ilgili son bilgiler yayınlandı

Türkiye’de internet kullanım oranı hızla artarken, yapılan araştırmalar özellikle sosyal ağlara olan ilginin hızla arttığını göz önüne serdi. Açıklanan rakamlar, Türkiye’de 40 milyonun üzerinde sosyal medya hesabı bulunduğunu, akıllı telefonlar ile birlikte Türkiye’de günün her saatinde ve her yerinden mobil internete giren kullanıcıların, günde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette geçirdiğini ortaya çıkardı. Elde edilen veriler, internette geçirilen bu sürenin 2 saat 56 dakikasını sosyal medyada sohbette, 1,5 saati aşkın süresinin ise ülke ve dünya gündemini takip etmekte kullanıldığını gösterdi. Yapılan aynı araştırmalar, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar da ilk üç sırayı Facebook, Twitter ve Google Plus’ın aldığını, bu üçlüyü Instagram, Linkedin ve Pinterest’ın takip ettiğini ortaya çıkardı.

Türkiye’de En Fazla “Twitter” Haber Oluyor

Medya Takip Ajansı Interpress’in ulusal, bölgesel ve yerel iki binden fazla gazete ve dergiyi kapsayan araştırmasında, geçen yıl sosyal ağlar ile ilgili 120 binden fazla haber yapıldığı belirlendi. Sosyal ağların yazılı mecralarda çıkan haberlere yansımasında ise Twitter hakkında toplam 57 bin 967 haber yayınlanırken, Facebook ile ilgili toplam 38 bin 524 haber, Instagram’a ait ise toplam 20 bin 16 haberin çıktığı belirlendi. Google Plus, Linkedin ve Pinterest başta olmak üzere diğer sosyal ağlar hakkında ise 10 bine yakın haberin yayınlandığı tespit edildi.