Türkiye’de sosyal medya kullanımı

Türkiye, sosyal medya kullanımında ABD’den sonra dünyada ikinci, Avrupa’da ise birinci sırada. New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise dünyada sosyal medyayı en iyi kullanan ülke yine Türkiye. Peki Türkler en &cced...

Türkiye’de sosyal medya kullanımı (26 Ekim 2016)

Türkiye, sosyal medya kullanımında ABD’den sonra dünyada ikinci, Avrupa’da ise birinci sırada. New York Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise dünyada sosyal medyayı en iyi kullanan ülke yine Türkiye. Peki Türkler en çok hangi sosyal ağları kullanıyorlar?

Türkiye’de 46 milyon internet kullanıcı sayısının yaklaşık 42 milyonunun aktif olarak sosyal medya kullandığı belirlendi. Nüfusumuzun yüzde 45’i mobil üzerinden sosyal medya kullanırken, Türkiye’deki insanların en çok kullandığı sosyal platformun ise Facebook olduğu tespit edildi. Ülkemizde bilinen ve tanınan ilk sosyal medya aracı olması nedeniyle öne çıkan Facebook’un ardından sırasıyla en çok Youtube, WhatsApp, Twitter ve Instagram’ı kullandığımız saptandı.

Büyük çoğunluk interneti sosyal medya için kullanıyor

TÜİK’in araştırmasına göre, 2016 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin yüzde 82,4’ü sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içerik paylaşırken, bunu yüzde 74,5 ile paylaşım sitelerinden video izleme, yüzde 69,5 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 65,9 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, yüzde 65,5 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama ve yüzde 63,7 ile internet üzerinden müzik dinleme (web radyo) takip etti.

Araştırma ayrıca internetten alışverişin ve düzenli internet kullanıcısının arttığını ortaya koydu.

Erkekler Facebook, gençler WhatsApp, kadınlar ise Instagram kullanıyor

Facebook’u kullananların büyük çoğunluğunu erkekler oluştururken, önceleri sadece izleme yapılan Youtube’da ise son yıllarda paylaşım ve yorum yapma konusunda büyük artış gözlendiği belirlendi. WhatsApp daha çok gençler, öğrenciler ve iş yerlerinde çalışma arkadaşları gibi gruplar arasında oldukça yaygın bir uygulama olarak öne çıkarken, kadınların daha çok tercih ettiği Instagram’ı ise özellikle üniversite gençliğinin yoğun şekilde kullandığı tespit edildi.

Haber sayısında “Twitter” ilk sırada yer aldı

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, yazılı basında yılbaşından bu yana sosyal ağlar ile ilgili 115 bini aşkın haber yer aldığı belirlendi. Sosyal ağlar içinde Twitter, hakkında çıkan toplam 46 bin 584 haberle ilk sırada yer alırken, Facebook ile ilgili ise toplam 35 bin 832 haber çıktığı belirlendi. Instagram hakkında yazılı basına toplam 20 bin 110 haber yansırken, Youtube ile ilgili de 7 bin 60 haber yayınlandığı tespit edildi. WhatsApp’ın da yazılı basında 6 bin 366 habere konu olduğu belirlendi.