Sosyal ağların yükselen yıldızı Instagram’ın Türkiye’de ve dünyada kullanımı

KAMİL ERYAZAR Sosyal medyada Facebook liderliğini açık ara sürdürürken, yine bir Facebook yatırımı olan görsel içerikli Instagram ise en hızlı büyüyen sosyal ağ. GlobalWebIndex’in araştırmasına göre, en hızlı büyüyen sosy...

Sosyal ağların yükselen yıldızı Instagram’ın Türkiye’de ve dünyada kullanımı (11 Ekim 2016)

KAMİL ERYAZAR

Sosyal medyada Facebook liderliğini açık ara sürdürürken, yine bir Facebook yatırımı olan görsel içerikli Instagram ise en hızlı büyüyen sosyal ağ.

GlobalWebIndex’in araştırmasına göre, en hızlı büyüyen sosyal ağ olan ve 6’ıncı yaşına giren Instagram’ın dünyadaki aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu aştı. Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise şaşırtıcı biçimde 22 milyona yaklaştı.

Instagram’ın genç internet kullanıcıları arasındaki popülaritesi artmaya devam ediyor.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Piper Jaffray'in gençlerin nabzını tuttuğu geleneksel araştırmasının sonuçları yayınladı.

Raporda yer alan araştırmaya göre, ABD’de gençlerin yüzde 33’ünün en favori sosyal ağı Instagram.

Instagram, özellikle başarılı COO’su Marne Levine’in göreve başlamasından sonra kullanıcı sayısını hızla arttırdı.

Instagram sayesinde popüler olan “selfie” kelimesi 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girerek resmiyet kazandı.

Instagram, paylaşılan videoların süresini 60 saniyeye çıkarma, fotoğraf kadrajını yatay olarak değiştirebilme, fotoğrafları büyütebilme, değişen logosu, snap atma özelliğinin gelmesi, hikaye ekleme gibi yeniliklerle gündemde kalmaya ve büyümeye devam ediyor.

Hızla büyüyen şirket 200 ülkede kendi reklam platformunu da oluşturarak cirosunu artırmaya başladı.

Ünlü finans kuruluşu Citigroup'a göre değeri piyasa değeri 45 milyar dolara yaklaşan Instagram’ın küresel mobil reklam gelirlerinin 2017 yılında 2,81 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

500 milyonu yaklaşan kullanıcısıyla dünyanın en popüler görsel paylaşım sosyal platformu Instagram 3 yıl önce Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştı.

TÜRKİYE’DE INSTAGRAM KULLANIMI

İstanbul’da 5-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Kristal Elma Festivali'ne konuk olan Instagram’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu Marka Gelişme Başkanı Amy Cole, Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısını yaklaşık 22 milyon olarak açıkladı.

Tayvan merkezli akıllı cep telefonu ve tablet üreticisi HTC’nin Türkiye Temsilciliği’nin geçen yıl yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de Instagram’da en çok paylaşılan görsel içeriklerin başında ‘aile’ geliyor. ‘Gezi-doğa’ ve ‘yemek’ de diğer popüler konular. Ancak ilginç bir çelişkidir ki ‘aile ve arkadaşlar’la ilgili görsel paylaşımlar ilgi çekmiyor ve beğenilmiyor.

Bir başka çelişkisel veri ise aslında özgün ve kreatif fotoğraf paylaşım platformu olması hedeflenen sosyal ağda en beğenilen içerik türünün başında ‘alıntılar’ geliyor. Popüler kültürün egemenliği burada da görülüyor.

Instagram’ın dünya genelindeki en çok erkek kullanıcı oranı Türkiye’de. Erkek kullanıcıların oranı yüzde 60. Erkekler spor ve tatil fotoğrafları paylaşırken, kadınlar ise özel günler ve aileleriyle ilgili fotoğrafları tercih ediyorlar. İçecek paylaşımlarında kahve açık ara ile şampiyon. Aileden kişilerle ilgili paylaşımlarda da ‘anneler’ ilk sırada yer alıyor.

Instagram’ın ‘fenomen olmayan’ Marne Levine yönetiminde hızla yükselişinin öyküsü