Mark Zuckerberg dünyanın en zengin altıncı kişisi oldu

Dördüncü çeyrek rakamları açıklandıktan sonra Facebook hisseleri tavan yaptı. Genç kurucu CEO’su Zuckerberg dünyanın en zenginleri sıralamasında dokuzunculuktan altıncılığa yükseldi. Facebook’un 31 Aralık'ta sona eren 2015 yı...

Mark Zuckerberg dünyanın en zengin altıncı kişisi oldu (29 Ocak 2016)

Dördüncü çeyrek rakamları açıklandıktan sonra Facebook hisseleri tavan yaptı. Genç kurucu CEO’su Zuckerberg dünyanın en zenginleri sıralamasında dokuzunculuktan altıncılığa yükseldi.

Facebook’un 31 Aralık'ta sona eren 2015 yılı dördüncü çeyreğinde geliri yüzde 52 artarak 5,84 milyar dolara ulaştı.

Facebook'u kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde 1,59 milyar kişiye ulaşarak, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14'lük artış kaydetti.

Finansal raporda, ayrıca Facebook'un dördüncü çeyrek mobil reklam gelirlerinin, toplam reklam gelirinin yüzde 80'ini oluşturduğu kaydedildi. Söz konusu oran, geçen yılın aynı döneminde yüzde 69 seviyesindeydi.

2015 son mali çeyrekte yeni bir rekoru daha geride bırakan Facebook yeni güne oldukça hızlı başladı. Bu, tahmin edebileceğiniz gibi en çok Mark Zuckerberg‘e yaradı. Yatırımcıların Facebook iştahı Zuckerberg’e bugün itibariyle dünyanın en zengin altıncı kişisi olma unvanını getirdi.

Güne yüzde 12 yükselişle başlayan Facebook’un piyasa değerindeki artış, Zuckerberg’in servetine 5.5 milyar dolarlık katkı yaptı. (ABD’de günün henüz başladığını belirtmekte fayda var.) BloombergBusiness‘a göre toplam serveti 47 milyar dolara çıkan Zuckerberg, en zenginler listesinde altıncı sıraya yükseldi. Petrol fiyatlarındaki düşüş bu anlamda Zuckerberg’e yaramış olabilir.

Listede Mark Zuckerberg’in önünde yer alan diğer teknoloji zenginleri ise elbette Bill Gates ve Jeff Bezos. Bloomberg milyarderler endeksinden elde edilen tabloyu da aşağıda görebilirsiniz.