Türkiye Yasta…

Soma’daki maden faciası nedeniyle Türkiye’de 3 günlük ulusal yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi. DHA’ya konuşan Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun, şimdiye kadar ocaktan üçü maden mühendisi 250’ye yakın cenaze çıkarıldığını açıkladı. Cumhurb...

Türkiye Yasta… (14 Mayıs 2014)

Soma’daki maden faciası nedeniyle Türkiye’de 3 günlük ulusal yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi.

DHA’ya konuşan Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun, şimdiye kadar ocaktan üçü maden mühendisi 250’ye yakın cenaze çıkarıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tüm programlarını iptal ettiler.

TFF, 14 ve 15 Mayıs’taki amatör ve profesyonel lig maçlarını erteledi.

Basketbol 1. Lig ve TBL2 Play-off ileTB3L Final Grubu maçları cumartesi gününe kadar ertelendi.

Birçok konser, eğlence, kutlama etkinliği iptal edildi.

Üniversitelerde öğrenciler boykot yaparak derslere girmediler.

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB’nin Soma’daki facia nedeniyle yarın 1 günlük iş bırakma eylemi yapacakları açıklandı.

Taksim metrosunda Soma’daki facia protesto edildi.

Şişli’de bir yurttaş kafasına baret takıp vücudunu siyaha boyayarak çıplak ayakla tek başına Soma’daki faciayı protesto etti.

ACILI BABANIN FERYADI

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana maden faciasında zaman ilerledikçe umutlar da tükeniyor. Bu arada, hastane ve ocak önündeki endişeli bekleyiş de sürüyor. Facianın ardından yürek burkan dramlar ortaya çıkıyor.

CİHAN Haber Ajansı’nın haberine göre, Soma’da oturan, belediyeden emekli Alaattin Güngör, ocakta çalışan oğlu ve damadından haber alamıyor. Hastane önünde iki büklüm gözyaşları içinde iki canından güzel bir haber bekliyor. Oğlu ve damadının ikişer çocuğu olduğunu belirten Güngör, oğlunun uzun yıllar çocuk sahibi olamadığını ve tüp bebek tedavisiyle ikiz çocuk sahibi olduğunu belirtti.

Acılı baba, “Damadım ve oğlum öldü, hepsi öldü. Kimse bilgi vermiyor, insan bir bilgi verir. Burada canımız yanıyor. Damadım Bilal Malkoç (30) ve oğlum Sadrettin Güngör (32), bu madende 5-6 yıldır çalışıyorlar. Daha önce de böyle bir olay oldu, oğlum göçük altında kaldı. Oğlumun iki çocuğu var. Yıllarca çocukları olmuyordu. 22 bin lira para harcayıp İstanbul’da tedavinin ardından tüp bebek yoluyla ikiz çocukları oldu. Damadımın ise bir oğlu ve bir kızı var. Oğlumun arkadaşları bana söyledi. Ambulansa bindirdiklerini söylemişler. Hala oğlumdan bir haber alamıyorum.” dedi.