Rastlantının Böylesi!

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 22. yıldönümünde, Türkiye Suudi Kralı Abdullah’ın vefatı nedeniyle bir günlük yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi. Çok ilginç bir rastlantıdır ki, Uğ...

Rastlantının Böylesi! (24 Ocak 2015)

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 22. yıldönümünde, Türkiye Suudi Kralı Abdullah’ın vefatı nedeniyle bir günlük yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi. Çok ilginç bir rastlantıdır ki, Uğur Mumcu Rabıta adlı kitabında Suudilerin Türkiye üzerindeki karanlık emellerini anlatmıştı.

24 Ocak 1993′te evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’nun 22. ölüm yıldönümünde anıldığı gün; Türkiye, hiçbir zaman dostu olmamış, 18 milyar dolar servetiyle, 91 yaşında eceliyle vefat eden Suudi Kralı Abdullah için bir günlük yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi.

Usta Gazeteci Uğur Mumcu Rabıta adlı kitabında, Suudilerin Türkiye üzerindeki karanlık emellerini anlatmıştı.

Kitapta, 12 Eylül darbecilerinin, Özal hükümetiyle ortaklaşa Suudi sermayesini Türkiye'ye yerleştirmesi ve Almanya'daki Türkler arasında vakıflar aracılığıyla örgütlenmesi anlatıldı.

Rabıtat-Ül Alem, yani Dünya İslam Birliği adlı Suudi Arabistan merkezli şeriatçı örgütün Türkiye'deki faaliyetlerine yer verildi. Suudi krallığı tarafından desteklenen örgüt, Türkiye’de kurulan bir banka üzerinden Türkiye'ye Arap sermayesinin girişini sağladı. Özal hükümeti çıkardığı yasalarla kuruluşun işlerini kolaylaştırdı. Bu sırada elde edilen paralarla birçok dernek ve vakıf fonlandı.