Türkiye Barış İçin Elele Verdi

1 Eylül Dünya Barış Günü bu yıl Suriye’ye olası askeri müdahale nedeniyle daha bir anlamlı kutlandı. Yüz binlerce insan el ele vererek insan zinciri oluşturdular. ‘Barış için el ele’ insan zinciri oluşturmak için öğlen saatlerinde toplanma noktalarında bir araya gelinmeye ...

Türkiye Barış İçin Elele Verdi (1 Eylül 2013)

1 Eylül Dünya Barış Günü bu yıl Suriye’ye olası askeri müdahale nedeniyle daha bir anlamlı kutlandı. Yüz binlerce insan el ele vererek insan zinciri oluşturdular.

‘Barış için el ele’ insan zinciri oluşturmak için öğlen saatlerinde toplanma noktalarında bir araya gelinmeye başlandığında, Taksim Gezi Parkı’nın yine kapatıldığı haberi geldi.

Taksim Meydanı’nda barış için el ele insan zinciri oluşturulmasına polis izin vermedi, müdahale etti. Bunu üzerine İstiklal Caddesi’nde yüzlerce kişi “barış” için insan zinciri oluşturdu.

Eylem yapanlara İstiklal Caddesi’nden geçenler alkışlarla destek verdi. Polis ise İstiklal Caddesi’nin Taksim Meydanı girişine barikat kurarak geçişlere için vermedi. Galatasaray Meydanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Beşiktaş Çarşısı’nda toplanan yüzlerce kişinin sahile inişine polis Ihlamurdere Caddesi çıkışına barikat kurarak engel oldu. Bunun üzerine Köyiçi’nde oluşturulan insan zinciri Beşiktaş Meydanı’ndan Barbaros Bulvarı’na kadar uzandı.

DOLMABAHÇE’DE GERGİNLİK

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle oluşturulan barış zincirine katılmak isteyenler Dolmabahçe’ye geldi. Polis ilk gelen LGBT’li gruba izin vermedi. Bunun üzerine grup üyeleri uzaklaştı. Daha sonra gelen gruba ise polis Beşiktaş’taki Başbakanlık ofisine doğru zincir kurmasına izin vermedi.

Bunun üzerine gruptakiler Kabataş’a doğru zincir oluşturdu. Zincire katılanların beyaz ağırlıklı elbiseler giydiği görüldü. Bir süre sonra CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gelerek zincire katılmak istedi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri talimat üzerine geldi.

Kasklarını giyen polisler Tanrıkulu’nun da aralarında bulunduğu grubu önlerine katarak sürükledi. Bu sırada küçük çaplı arbede yaşandı. Tanrıkulu polis şefiyle tartışarak müdahalenin kanunsuz olduğunu öne sürdü. Sinirli olduğu görülen Tanrıkulu’nu zincire katılan vatandaşlar sakinleştirmeye çalıştı. Yaşanan yaklaşık 10 dakikalık tartışmanın ardından polis Kabataş’a doğru zincir kurulmasına izin verdi. Zincire katılanlara trafikteki sürücülerde alkışlarla destek verdi. Zincirdekiler de “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.

Yaklaşık yarım saat süren eylemin ardından gruptakiler dağıldı.

TÜNEL’DE TOPLANDILAR

1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda toplanan bir grup, el ele tutuşarak barış işareti yaptı.

Polisin, Taksim Meydanı’nda toplanmak isteyenlere izin vermemesi üzerine dağılan bir grup, Galatasaray’a geldi. Burada polis tarafından kalkanlarla Yeni Çarşı Caddesi’ne itilen grup, daha sonra polisin çekilmesiyle Meşrutiyet Caddesi’nden yürüyerek Tünel Meydanı’na geldi. Polisin müdahale etmediği grup sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Barışa barışa kazanacağız” sloganları attı. Tünel Meydanı’nda ele ele tutuşarak barış işareti yapan eylemciler, buradan tekrar Galatasaray’a yürüdü. Polis tarafından önü kesilerek meydana yürümelerine izin verilmeyen grup, bir süre sonra dağıldı.

BARIŞ İÇİN RESİM YAPIP, KÖPÜK UÇURDULAR

Öte yandan kendilerine ‘Direnç-iz’ adını veren bir grup sanatçı, Galatasaray Lisesi önünde, barış için resim yaptı. Bir süre polisle gerginlik yaşayan ressamlar, resimleri tamamladıktan sonra dağıldılar. Sabunlu suyla yaptığı köpükleri bir çubuğu bağlı iple uçurarak gösteri yapan bir kişi de çevredekilerin ilgi odağı oldu.

KADIKÖY’DE BOĞA-YOĞURTÇU PARKI ARASINDA ZİNCİR

Kadıköy Yoğurtçu Parkı önünde de insan zinciri oluşturuldu.

Zincire katılanlar ellerindeki “Barış İçin El Ele” yazılı bayraklarla “Barış hemen şimdi”, “Barış için el ele” sloganları attı. Yoldan geçen araçlar da insan zincirine korna çalarak destek verdi. Eyleme çocuklarıyla katılanlar, çocuklarının geleceği için barış istediklerini vurgularken, zincirde yer alan çocuklar da barış taleplerini dile getirdi. Bir başka zincir de Kadıköy’deki Boğa Heykeli önünde başlatıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı zincir, Yoğurtçu Parkı’na doğru uzadı.

SİVİL POLİSLERDEN ‘SİVİL BARİKAT’

Cihangir’de sivil polis barış günü eylemcilerine ‘sivil barikat’ kurdu. Cihangir’de 1 Eylül Dünya Barış Günü için sokağa çıkanlara sivil polis barikat kurdu, eylemciler ayrılmaynca polis sokağı terk etti.

ANTALYA’DA OLAYSIZ EYLEM

Antalya’da da Konyaaltı Kent Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi, ele ele tutuşarak oluşturdukları insan zinciriyle bir süre sahilde yürüyüş yaptı.

Kendilerine ‘Konyaaltı Çapulcu Meclisi’ adını veren grup, saat 13.00’de ‘Savaşa Hayır’ pankartı açarak eylemlerine başladı. Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 200 kişilik grup, önce Konyaaltı Sahili’ne doğru yürüyüşe geçti. El ele tutuşarak yaklaşık 500 metre yürüyen grup, daha sonra tekrar Kent Meydanı’nda toplandı.

Kent Meydanı’nda toplanan grup adına basın açıklamasını Tülin Topçu yaptı. Savaşların kirli tarihinin ve vahşetin bugün de devam ettiğini söyleyen Topçu şöyle konuştu:

“ABD’nin başını çektiği dünya egemenleri, enerji kaynaklarına ve yollarına hakim olma hırsını ve saldırganlıklarını, özgürlük ve demokrasi sözcüklerinin arkasına gizleyerek yapıyor. Irak, Libya ve Afganistan’dan sonra bugün de Suriye üzerinden devam ediyor. Suriye’nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu süreçte, AKP ise emperyalist müdahalenin taşeronluğunu yapıyor. Türkiye emperyalist müdahalenin maşası değil, barış ve huzurun savunucusu ve mücadelecisi haline gelmelidir.”

Açıklamanın ardından bir süre daha insan zinciri halinde bekleyen grup, olaysız dağıldı. DHA

İşte 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Barış İçin El Ele Oluşturulan İnsan Zincirlerinden Renkli Görüntüler : (Fotoğraflar Twitter’dan derlenmiştir)

Bakırköy

Beşiktaş Meydanı / Barbaros Bulvarı

Barışa Pedal / Beşiktaş

Her yer merdiven, her yer rengarenk / Fındıklı

Beşiktaş Çarşı

Bostancı Sahili

Dolmabahçe

Emirgan Sahili

İstiklal Caddesi

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde İstiklal Caddesi’nde polisler el ele zincir oluşturdular!

Altıyol’dan Kadıköy’e

Kadıköy Barış Mitingi’nden

Samatya

İyi günde, kötü günde barış için el ele / Üsküdar

Yeniköy Sahili