Trump’ın ilk işi ‘dijital değişim’ oldu!

Beyaz Saray’ın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarının içerikleri sıfırlanarak, ‘sil baştan’ yenilendi Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü yemin ederek göreve resmen başlamasının ardından ilk b&u...

Trump’ın ilk işi ‘dijital değişim’ oldu! (24 Ocak 2017)

Beyaz Saray’ın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarının içerikleri sıfırlanarak, ‘sil baştan’ yenilendi

Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü yemin ederek göreve resmen başlamasının ardından ilk büyük değişiklik Beyaz Saray’ın internet sayfasında görüldü.

Trump’ın ilk icraatı internet sayfasından, iklim değişikliği ve LGBT sayfalarını kaldırtmak oldu.

Bunların yerine “Konular” başlığı altına “İş Arttırma ve Büyüme”, “Tüm Amerikalılar için Ticaret Fırsatları” ve “Amerika’nın ilk Dış Politikası” gibi başlıkların açıldığı gözlerden kaçmadı.

İnternet sitesinin Obama dönemi ile Trump dönemi arasındaki farklarını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

Aslında internet sitesinde yaşanan değişim sadece konu başlıklarının değişmesinden ibaret değil. Trump’ın yemin etmesinden sadece bir saat sonra yapılan düzenleme adeta site için dijital bir geriye dönüş olarak da görülebilir.

Zira Beyaz Saray’ın internet sitesinden Obama döneminin bütün kişisel ve politika sayfaları, arşivleriyle birlikte kaldırılmış durumda.

Bir diğer dikkat çeken değişim ise artık internet sitesinin İspanyolca sayfaları bulunmuyor.

TWITTER’IN TRUMP’A ‘BAŞKANLIK HEDİYESİ’ KULLANICILARI KIZDIRDI

Twitter’ın, yemin töreninin ardından ABD başkanlarının kullandığı ‘POTUS’ hesabını da teslim alan Trump’a yaptığı ‘kıyak’ kullanıcıları kızdırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yemin ederek görevine başlamasının ardından sadece Beyaz Sarayı değil başkanların kullandığı resmi Twitter hesabı ‘POTUS’u (ABD Başkanı anlamına gelen President of United States’in kısaltması) da teslim aldı. Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın görev süresi boyunca bu hesaptan yaptığı paylaşımlarsa ‘44. ABD Başkanı’ anlamına gelen POTUS44 hesabına taşındı.

Twitter yönetimi bu geçiş sürecini, Obama döneminde POTUS hesabını takip eden kullanıcıların otomatik olarak hem POTUS hem de POTUS44 hesapları takip etmesini sağlayacak şekilde planlamıştı. Ancak işler pek de planlandığı gibi gitmedi.

Trump’ın attığı tweetleri görmek istemeyen çok sayıda insan POTUS hesabını takibi bırakmış olmasına karşın bu hesaptan yapılan paylaşımları görmeye devam ediyordu. Üstelik bu durum, ‘devir teslim’ yapılan first lady’lerin kullandığı FLOTUS (ABD First Ladysi anlamına gelen First Lady of United States’in kısaltması), başkan yardımcılarının kullandığı VP (‘Vice President’ın kısaltması) ve Beyaz Saray’ın WhiteHouse hesapları için de geçerliydi.

Twitter kullanıcılarının şikayetleri attıkları tweetlerle de sınırlı kalmadı. Çok sayıda insan Twitter’ın kendi şikayet bildirim sistemine de bu konuyla ilgili bildirimde bulundu. Gelen şikayetlere yanıtsa en birinci el, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’den geldi.

Gelen şikayetleri değerlendirdiklerini belirten Dorsey, POTUS44 hesabını takibe alan bazı kullanıcılar için yanlışlıkla POTUS hesabının da takibe alındığını ve daha önce POTUS hesabını takibi bırakan bazı kullanıcıları için yanlışlıkla şimdi takibe alın seçildiğini belirtti.

Bu durumda olan yaklaşık 560 bin kişi olduğunu aktaran Dorsey, “Bu bir hataydı, sorumluluk bize ait, özür dileriz. Bahane uydurmayacağız” mesajını paylaştı.