Türkçe, Hiçbir Şeyden Çekmedi Şu ‘Şarz’dan Çektiği Kadar!

Özellikle cep telefonlarının hayatımıza girmesi ve çabuk tükenen enerjilerinin sorun olması nedeniyle, ‘şarj’ en sık kullandığımız sözcüklerden biri oldu. Ancak aynı zamanda nedense en yaygın yanlış kullanılan sözcüklerin de başında geliyor. Konuşma dilinde haydi neyse ...

Türkçe, Hiçbir Şeyden Çekmedi Şu ‘Şarz’dan Çektiği Kadar! (8 Şubat 2013)

Özellikle cep telefonlarının hayatımıza girmesi ve çabuk tükenen enerjilerinin sorun olması nedeniyle, ‘şarj’ en sık kullandığımız sözcüklerden biri oldu. Ancak aynı zamanda nedense en yaygın yanlış kullanılan sözcüklerin de başında geliyor.

Konuşma dilinde haydi neyse de, bu yanlış kullanıma çoğu zaman yazılarda da rastlanılıyor. Üstelik Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden Hürriyet’in magazin eki Kelebek’in editörleri bile bu yanlışlığa düşebiliyorlar.

Bu konuda başka bir ilginç olay da hafta içi HaberTürk televizyonunda yaşandı. Habertürk spikeri Duygu Canbaş, ‘Duygu Canbaş’la Gün Başlıyor’ programında, elektrikli otomobil haberini yapan muhabirin yaptığı ‘şarz’ yanlışlığına alışılmadık bir tepki gösterdi. VTR’nin bitiminde canlı yayında dayanamayarak şöyle ‘deşarj’ oldu: “Yurdum insanına bir gün ‘ŞARJ’ demeyi öğreteceğiz”