Turizmden spora kadar peş peşe gelen iptaller Türk ekonomisini olumsuz etkileyecek

İstanbul Sultanahmet'te yaşanan canlı bomba saldırısının Türkiye turizmine olumsuz yansımaları sürüyor. Dünyanın sayılı kruvaziyer operatörlerinden olan MSC Cruises, 2016 yılında Türkiye limanları uğraklı seferlerini durdurma kararı aldı. Dün...

Turizmden spora kadar peş peşe gelen iptaller Türk ekonomisini olumsuz etkileyecek (21 Ocak 2016)

İstanbul Sultanahmet'te yaşanan canlı bomba saldırısının Türkiye turizmine olumsuz yansımaları sürüyor. Dünyanın sayılı kruvaziyer operatörlerinden olan MSC Cruises, 2016 yılında Türkiye limanları uğraklı seferlerini durdurma kararı aldı. Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonası da "terör" bahanesiyle Türkiye'den alınıp İspanya'ya verildi.

Crystal Cruises şirketine ait Crystal Symphony gemisinin 24 Nisan'da İstanbul'a, 1 Mayıs'ta da Kuşadası'na uğraması planlanıyordu. Ancak yolcuların güvenliğini riske atamayacaklarını belirten şirket yetkilileri, bu duraklar yerine Yunanistan'a gidileceğini açıkladı.

Şirketin yeni lüks yatı Crystal Esprit ile Nisan ve Kasım aylarında gerçekleştirilmesi planlanan turların da iptal edildiği belirtildi.

‘Risk alamayız’

Konuyla ilgili açıklama yapan Crystal Cruises Kurucusu ve CEO'su Edie Rodriguez, "Misafirlerimizin güvende olması ve bu konuda kuşku yaşamamaları en önemli önceliğimiz. Bu konuda risk alamayız" şeklinde konuştu.

Türk turizminin en zor yılı

Konu ile ilgili Deniz Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan sektör yetkilileri, "MSC Cuises'in aldığı bu karar, diğer operatörlerinde böyle bir karar almasına yol açabilir. Şimdiden 2016 yılını kruvaziyer turizmi için kayıp yıl olarak ilan edebiliriz" diye konuştu.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerilim sonrası Rus tur operatörleri de Türkiye satışlarını durdurma kararı almışlar ve daha önceki rezervasyonlarını da iptal etmişlerdi.

'Türkiye'nin turizm sektörü yeni şoklara hazırlanıyor'

İngiliz gazetesi Guardian'da yer alan "Tourists shun resorts from Egypt to Turkey in wake of Isis attacks" başlıklı yazıda, terör örgütü IŞİD'in düzenlediği saldırıların ardından Türkiye'nin turizm sektörünün yeni sınavlara hazırlandığı ifade edildi.

Yazıda, İstanbul'un turizm merkezi Sultanahmet'te düzenlenen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının muhtemelen turistlere yönelik olduğu görüşü aktarıldı.

Ölenlerin çoğunun Türkiye'ye her yıl 5 milyon turist gönderen Almanya vatandaşı olduğu belirtilen yazıda, Almanların Türkiye'ye turları iptal ettiği, bu yüzden Türkiye turizm sektörünün Rusya yaptırımları yüzünden zaten karamsar görünen bu yılın daha da zor geçmesini beklediği kaydedildi.

Yazıda, Rus jetin düşürülmesiyle yaşanan kriz yüzünden Türkiye'nin bu yıl 4,5 milyon Rus turisti kaybedeceği, Güneydoğu illerinde yürütülen operasyonların ise turizm sektöründeki krizi körükleyeceği dile getirdi.

Türkiye turizm sektöründeki durumun gitgide kötüleştiğini belirten Türk gazeteci Güneş Kömürküler, "Bize, bu yılın turizm için kaybedildiğini itiraf etmek kalıyor" dedi.

Türkiye'nin yanı sıra, Tunus ve Mısır'da da turizm alanında büyük düşüş bekleniyor. Tunus Turizm Bakanı Salma Lummi, 400 binden fazla kişinin istihdam edildiği turizm sektörünün kritik noktaya ulaştığını açıkladı.

ULUSLARARASI TURNUVA TÜRKİYE’DEN ALINIP İSPANYA’YA VERİLDİ

Daha önce 29 Şubat-6 Mart tarihleri arasında Ankara'da yapılacağı açıklanan 2B kategorisi Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonası, "terör" bahanesiyle Türkiye'den alınıp İspanya'ya verildi. Yapılan itirazlara rağmen bu karar değişmedi.

(IIHF) Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu, 29 Şubat-6 Mart tarihleri arasında Ankara'da yapılacağı açıklanan 2B kategorisi Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nın, "terör" bahanesiyle iki gün önce gönderdiği yazı ile Türkiye'den alınıp İspanya'ya verildiğini açıkladı.

Bazı ülkeler rezervasyonlarını iptal etti

Avustralya, Yeni Zelanda, İspanya, Meksika, İzlanda ve Türkiye'nin mücadele edeceği şampiyona öncesinde, bazı ülkelerin rezervasyonlarını iptal ettiği belirtildi. Son dönem içerisinde ülkemizin içerisinde olduğu ''terör'' olaylarını bahane eden ülkelerin, uluslararası federasyona Türkiye'ye gitmek istemediklerini bildirmesi üzerine, IIHF'nin iptal kararı aldığı belirtildi.