Tümüyle buzdan yapılmış dünyanın en büyük labirenti Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Polonya’nın tatil kasabası Zakopane’de 2500 metrekarelik bir alan üzerine buz kalıplarından inşa edilen dev labirent her yönüyle çok ilginç bir yapıt Büyük Krokiew kayakla atlama pisti yanında Kasım ayı sonunda başlanılan ancak hava koşu...

Tümüyle buzdan yapılmış dünyanın en büyük labirenti Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi (21 Ocak 2016)

Polonya’nın tatil kasabası Zakopane’de 2500 metrekarelik bir alan üzerine buz kalıplarından inşa edilen dev labirent her yönüyle çok ilginç bir yapıt

Büyük Krokiew kayakla atlama pisti yanında Kasım ayı sonunda başlanılan ancak hava koşulları nedeniyle zaman zaman duraksayan projenin yapımında 40 dağcı ve inşaat mühendisi çalıştı. Proje için oluşturulan büyük bir şantiyede dev labirentin yapımı için 60 bin kar bloğu kesildi.

23 Ocak’ta halka açılacak olan ilginç yapıt Guinness Dünya Rekorlar Kitabına da girdi. Bu alanda önceki rekor 26 Şubat 2010 tarihinde ABD’nin New York kentinde düzenlenen Buffalo Powder Keg Festivali'nde yapılan Glacier Ice Labirenti’nindi.

Tasarımcı Darek Pytlik, dünyada ilk kez gerçekleştirilen bu büyüklükteki bir proje için uyumlu çalışan iyi bir takım ve çok fazla zaman gerektiğini söylüyor. Çoğu geceleri uykusuz geçirdiklerini ama ortaya çıkan benzersiz yapıtın buna değdiğini de ekliyor.

Bu yıl geciken kış ve yetersiz kar yağışı nedeniyle ilk başta risk yaşansa da Aralık ayında üretim normal sürecine döndü.

Dev kar bloklarıyla oluşturulmuş soğuk bir labirent içinde kaybolmak benzersiz ve ilginç bir deneyim olacağından, yapıtın turistlerin akınına uğrayacağı tahmin ediliyor.