‘Turizmdeki yüzde 50’lik kayıp, GSMH’da yüzde 10 düşüşe yol açabilir’

Rusya ile yaşanılan uçak krizinin ardından bir de kitlesel terör saldırılarının gelmesi Türk turizmini iyice krize soktu Türkiye turizminin kalbi olarak kabul edilen İstanbul, 2016 yılında iki kez IŞİD’in terörist eylemleriyle sarsıldı. Örgüt,...

‘Turizmdeki yüzde 50’lik kayıp, GSMH’da yüzde 10 düşüşe yol açabilir’ (24 Mart 2016)

Rusya ile yaşanılan uçak krizinin ardından bir de kitlesel terör saldırılarının gelmesi Türk turizmini iyice krize soktu

Türkiye turizminin kalbi olarak kabul edilen İstanbul, 2016 yılında iki kez IŞİD’in terörist eylemleriyle sarsıldı. Örgüt, bu saldırılarında İstanbul’un en önemli iki merkezi Sultanahmet Meydanı ve İstiklal Caddesi’ni hedef aldı. Üstelik 12 Ocak saldırısında Alman turistler, 19 Mart’ta ise İsrail ve İranlı turistler hayatını kaybetti.

Son saldırıların ardından rezervasyon iptalleri yüzde 40’a yükseldi.

Yalnız İstanbul saldırıları değil, Ankara’daki saldırılar da genel olarak güvenliği tartışılır kılıyor.

VOA’dan Hilmi Hacaloğlu’nun haberine göre, Turizm eski bakanı Bahattin Yücel, “Üstelik tüm bunların Rusya’yla yaşanan uçak krizinin ardından gelmesi Türk ekonomisinin can damarlarından biri olan turizm için alarm zillerinin çalmasına yol açıyor,” diyor.

Aslında Türkiye’de turizm gelirlerinde gerileme 2015 yılında başladı. Türkiye İstatistik Kurumu verileri,  turizm gelirlerinin geçtiğimiz yıl 2014’e göre yüzde 8,3 azaldığını 31 milyar 464 milyon 777 bin dolara düştüğünü ortaya koyuyor. Yücel’e göre, “Bu yıl turizm gelirleri 12 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında kalır.  Ancak çarpan etkisini dikkate alırsak Türkiye’nin GSMH’sinde yüzde 10’luk bir azalma yaratabilir.”

Türkiye Otelciler Birliği’nin istatistiklerine göre, 2016 yılının ilk iki ayında, geçen yıl aynı döneme oranla İstanbul’daki kayıp, yüzde 4 olarak görülüyor.