Dünyanın en büyük gemisi ilk yolculuğuna çıktı

Titanik ve Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan dünyanın en büyük gezi gemisi "Harmony of The Seas" yani "Denizin Harmonisi" ilk yolculuğuna çıktı STX France şirketi tarafından yapılan dünyanın en büyük yolcu gemisi Harmony of the Se...

Dünyanın en büyük gemisi ilk yolculuğuna çıktı (11 Mart 2016)

Titanik ve Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan dünyanın en büyük gezi gemisi "Harmony of The Seas" yani "Denizin Harmonisi" ilk yolculuğuna çıktı

STX France şirketi tarafından yapılan dünyanın en büyük yolcu gemisi Harmony of the Seas, Fransa’nın Saint-Nazaire kentindeki tersaneden denize indirilerek ilk yolculuğuna başladı.

Denizde yapılan testler sadece 3 gün sürecek ve gemi Pazar günü Saint-Nazaire’a geri dönecek.

STX France şirketi tarafından yapılan yolcu gemisinin 12 Mayıs’ta  ABD’li Royal Carribean International (RCI) şirketine teslim edilmesi bekleniyor.

Diplasmanı 227 bin 500 ton olan Harmony of the Seas’in 1 milyar dolardan fazla maliyetle üretildiği biliniyor. Uzunluğu 362, yüksekliği 70, genişliği ise 66 metre. 16 köprü bulunuyor. Yeni geminin kapasitesi de 6 bin yolcu ve 2 bin mürettebat olarak belirlendi. İçerisinde 40 restoranın yanı sıra çok sayıda bar, mağaza, kaydıraklı yüzme havuzu ve büyük bir amfi tiyatro bulunuyor.

Bu şehir büyüklüğündeki yolcu gemisinde ilk seyahat edeceklerin, seçtikleri kamaranın konforuna göre 400 ile bin 200 avro civarında bir ücret ödemeleri gerektiği belirtildi.

Yolcu gemisi, Saint-Nazaire’ın en dikkat çekici yeri haline gelmişti. 70 metre olan yüksekliği ile Harmony of the Seas, şehirdeki tüm yapılardan daha yüksek. Geminin bulunduğu tersane her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret ediliyordu. Dün ise binlerce kişi, geminin suya indirilmesini izlemek için limana akın etti.