Turizmde kayıp yıl 2016’ın ağır bilançosu: 1300 otel satılık, 750 bin kişi işsiz kalacak

Turizm sektörü, tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor. İflasın eşiğine gelen turizmciler, tesislerini satılığa çıkarmaya başladı Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düş&u...

Turizmde kayıp yıl 2016’ın ağır bilançosu: 1300 otel satılık, 750 bin kişi işsiz kalacak (2 Şubat 2016)

Turizm sektörü, tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor. İflasın eşiğine gelen turizmciler, tesislerini satılığa çıkarmaya başladı

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerilim sonrası Rus tur operatörleri de Türkiye satışlarını durdurma kararı almışlar ve daha önceki rezervasyonlarını da iptal etmişlerdi. Ardından bir de İstanbul Sultanahmet'te yaşanan canlı bomba saldırısından başlayan rezervasyon iptalleri Türkiye turizmini çok olumsuz etkiledi.

Ekonomideki durgunluk, artan terör olayları ve Rusya krizi, turizm sektörünü vurdu İflasın eşiğine gelen turizmciler, tesislerini satılığa çıkarmaya başladı.

Zaman gazetesinin haberine göre, Ege ve Akdeniz sahillerinde toplam 1300 otel satılığa çıkarıldı.

Yılda 4 milyondan fazla turistin geldiği Rusya pazarının kapanması, sektördeki krizi iyice derinleştirdi. Avrupa'dan da güvenlik gerekçesiyle rezervasyon iptallerinin artması, turizmciyi iflasın eşiğine getirdi. Bankalara yüklü miktarlarda borcu olan otelciler, tesislerini satmaya başladı. Ege ve Akdeniz sahillerinde toplam 1300 otel satılığa çıkarıldı.

750 bin kişi işsiz kalacak

Rusya Federal Turizm Ajansı'nın, Rusya'daki Türk tur operatörlerinin faaliyetini durdurma kararı, turizm sektöründe şok etkisi yarattı. Sektör temsilcileri 'Korkulan oldu', 'Sektörde çalışan 1,5 milyon kişinin en az yarısı işsiz kalır' ve 'Türk oldukları için böyle bir kararın alınması insan haklarına aykırıdır' değerlendirmesinde bulundu.

Kurucuları Türk vatandaşı olan ya da Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulan ve 1 Ocak 2016'dan itibaren kayıttan çıkarılan Pegas, Coral Travel, Anex Tour gibi tur operatörleri ve iştiraklerinin, Rus pazarında 1,5- 2 milyar dolar cirolara sahip firmalar olduğu açıklandı.

Kararı 'çok kötü' olarak değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, 2016 için bazı otellerin hiç açmayacağını, açanların çoğunun da Haziran- Eylül dönemlerinde açıp, sezon bitimi kapatacağını belirterek, Sezonlarını kısa tutarlar. Sezon dışındaki dönem istihdamında en az yüzde 70-80 kayba neden olur. Genel anlamda yaklaşık 1.5 milyona yakın insan çalışıyor. Dönemsel olmakla beraber en az yarısı işsiz kalır. Çok ciddi bir rakam. Kaygıyla izliyoruz" dedi.