Obama’nın Arjantin ziyareti: Salonda tango, dışarıda protesto ve Messi’ye sitem

ABD Başkanı Obama emekliliğine aylar kala gerçekleştirdiği tarihi Küba ziyaretinin ardından Güney Amerika ülkesi Arjantin’e geçti Barack Obama’nın Arjantin ziyareti, George W. Bush’un 2005 yılındaki ziyaretinin ardından 11 yıl aradan sonra il...

Obama’nın Arjantin ziyareti: Salonda tango, dışarıda protesto ve Messi’ye sitem (24 Mart 2016)

ABD Başkanı Obama emekliliğine aylar kala gerçekleştirdiği tarihi Küba ziyaretinin ardından Güney Amerika ülkesi Arjantin’e geçti

Barack Obama’nın Arjantin ziyareti, George W. Bush’un 2005 yılındaki ziyaretinin ardından 11 yıl aradan sonra ilk olması bakımından önem taşıyor.

Küba'dan Arjantin'e geçen Obama, bu ülkedeki temasları kapsamında akşam saatlerinde Devlet Başkanı Mauricio Macri tarafından Kirchner Kültür Merkezi’nde onuruna verilen yemeğe ailesi ile birlikte katıldı.

Gecede sahne alan tango dansçısı Mora Godoy’u kırmayarak sahneye çıkan Obama, davetlilerin önünde tango hünerlerini sergiledi.

Dansçı Mora Godoy ile tango yapan Obama’nın oldukça rahat olduğu görüldü. Obama’nın ardından First Lady Michelle Obama da Jose Lugones tarafından dansa kaldırıldı.

Obama'nın dansına tam not veren Godoy, “Bana nasıl tango yapıldığını bilmediğini söyledi. Ben de ona ‘Benim hareketlerimi takip edin’ dedim. Dans etmeye başladıktan sonra ise o ben onun hareketlerini takip ettim çünkü o çok iyi bir dansçı” dedi.

‘Brüksel Yanıyor, Obama Tango Yapıyor’

Ancak Obama’nın dansı, İngiliz Daily Mail gazetesinin manşetinde “Brüksel yanarken Obama tango yapıyor” başlığıyla yer aldı. Haberde Obama, kendi ülkesindeki terör alarmlarına rağmen ABD’ye dönmediği için eleştirildi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Başkan Obama tango yaptı ve şampanya yudumladı. Brüksel’deki terör saldırısının ardından da ülkesine dönmeyi reddediyor. 31 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda, yüzlerce yaralılar arasında 9 Amerikan vatandaşı da yer alıyor. Dahası Obama, IŞİD’in ABD için açık bir tehdit olmadığını açıkladı.”

Zaman zaman zorlansa da yine de davetlilerden tam not alan Obama’nın ardından, eşi First Lady Michelle Obama da Jose Lugones tarafından dansa kaldırıldı.

Gecenin sonunda Obama çifti, izleyenlerden büyük beğeni topladı.

İçeride tango, dışarıda protesto

ABD Başkanı Barack Obama Arjantin ziyaretinin ilk gününde protestoların hedefi oldu.

Yaklaşık 3 bin kişi Obana'nın 1976-83 arasına hüküm süren cunta rejiminin 40. yıldönümünde denk gelen ziyaretini protesto etti.

Amerikan konsolosluğu ve Obama'nın kaldığı otel yakınında Santa Fe Caddesinde toplanan solcu gruplar, iki ülke başkanının eşlik ettiği işadamları toplantısının yapıldığı La Rural kompleksine doğru yürüyüşe geçtiler.

"Obama defol", "Akbaba fonları defolsun", "Obama go home", "Akbaba fonlarına hayır" yazılı pankartlar dikkat çekerken, sık sık "Güney Amerika'da emperyalistleri istemiyoruz", "Obama sen teröristsin", "Faşist Macri" sloganları atıldı.Daha sonra La Rural binası önünde toplanan göstericiler ABD bayrağı yaktılar.

Obama: “Arjantin’deki askeri darbeye ilişkin gizli belgeleri açacağız”

Obama, Arjantin’de 40 yıl önce askeri darbenin yaşanmasında Amerika’nın ne tür bir rolü olduğunu anlamak için o döneme ilişkin istihbarat belgeleri üzerindeki gizliliği kaldıracaklarını duyurdu: “Arjantin’de askeri darbenin olduğu karanlık döneme ilişkin yeni bir adım atacağız. Daha önce askeri darbe dönemine ilişkin binlerce kayıt üzerindeki gizliliği kaldırmıştık. Ama bu sefer ilk kez askeri ve istihbarat kayıtlarını açıklayacağız. Bu adımın, iki ülke arasında kaybolmuş olan güveni geri getireceğini umuyorum.”

Arjantin’de 3 ay önce devlet başkanı seçilen Mauricio Macri ülkedeki sol bloktan farklı olarak Avrupalı ülkelerle yakın işbirliğine gitme eğilimini gösterdi. Macri ABD ile bundan sonra daha yakın ilişki kurulacağını açıkladı: “Amerika ile başka alanlarda da işbirliği yapmayı taahhüt ediyoruz. Bu alanlardan biri de uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele. Bilgi, teknoloji, eğitim alanlarında birlikte çalışacak olmaktan ötürü mutluyuz. Ayrıca kara para aklayan organize suç örgütleriyle mücadelede de işbirliği olacak.”

Obama'dan ilginç Messi itirafı: “Bi ‘Hi’ bile demedi!”

Obama bu arada ülkenin en büyük spor yüzü Lionel Messi'ye de tatlı bir sitemde bulundu.

Başkent Buenos Aires'te Arjantinli genç girişimcilere konuşma yapan Obama, etkinliğin bir bölümünde Messi'ye ulaşmanın ne kadar zor olduğunu dile getirdi, "Kızlarım, Papa Francis ile tanıştılar ve şimdi Messi ile görüşmek istiyorlar. Ama hâlâ bu görüşmeyi ayarlayamadım'' diyerek dünya üzerinde görüşmesi en zor Arjantinlinin Barcelona'nın yıldızı Lionel Messi olduğunu işaret etti.

Bir başka Arjantinli basketbol oyuncusu Manu Ginobili hakkında da konuşan Obama, Beyaz Saray'da birkaç ağırladığı deneyimli oyuncu hakkında, "Ginobili'nin sadece harika bir kişi olmadığını söyleyebilirim, aynı zamanda dünyanın en iyi oyuncularından ve Arjantinlilerin kendisiyle gurur duymaları gereken birisi. O gerçek bir şampiyon" dedi ve San Antonio Spurs'ün 38 yaşındaki yıldızına saygısını gösterdi.