Tüm dünyada gıda fiyatları ucuzlarken Türkiye’de rekor artış yaşanıyor

Dünyada gıda fiyatları, petrol fiyatlarındaki düşüş ile Çin ve Rusya’nın ekonomilerindeki yavaşlamaya bağlı olarak azalan talep nedeniyle son 10 yılın en düşük seviyesine inerken Türkiye’de ise tam tersine hızla artıyor Birleşmiş Mille...

Tüm dünyada gıda fiyatları ucuzlarken Türkiye’de rekor artış yaşanıyor (31 Ocak 2016)

Dünyada gıda fiyatları, petrol fiyatlarındaki düşüş ile Çin ve Rusya’nın ekonomilerindeki yavaşlamaya bağlı olarak azalan talep nedeniyle son 10 yılın en düşük seviyesine inerken Türkiye’de ise tam tersine hızla artıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı Küresel Gıda fiyatları endeksindeki fiyatlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 geriledi.

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'de ise tam tersine gıda ürünlerinin fiyatı arttı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Bölümü, Ocak ayı gıda fiyatları araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Verilere göre; Ocak ayında gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 5,5 oranında zamlandı. Bu ölçüdeki yüksek artış et, ekmek ve sebze fiyatlarına yapılan zamlardan kaynaklandı. Gıda fiyatlarında son üç ayda 13,7 oranında artış kaydedildi.

Aralık’ta, 1.612 lira olan Birleşik Kamu-İş gıda sepetinin parasal değeri, Ocak’ta 1.665 liraya kadar yükseldi. En düşük memur maaşıyla geçinen dört kişilik bir memur ailesi, kazancının yüzde 70’ini gıdaya ayırmak zorunda kalıyor. Ortalama memur maaşının ise yüzde 62’si gıdaya gidiyor.

Araştırmaya göre; 1.834 lira olan ortalama memur emekli aylığı, gıda harcamasına zor yetiyor. 1.475 lira olan en düşük memur emekli aylığı ise gıdayı bile karşılamıyor.