Tüm dünyada tüketici fiyatları ucuzlarken Türkiye’de her şeye zam geliyor

Dünyada gıda fiyatları, petrol fiyatlarındaki düşüş ile Çin ve Rusya’nın ekonomilerindeki yavaşlamaya bağlı olarak azalan talep nedeniyle son 8 yılın en düşük seviyesine indi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün...

Tüm dünyada tüketici fiyatları ucuzlarken Türkiye’de her şeye zam geliyor (7 Ocak 2016)

Dünyada gıda fiyatları, petrol fiyatlarındaki düşüş ile Çin ve Rusya’nın ekonomilerindeki yavaşlamaya bağlı olarak azalan talep nedeniyle son 8 yılın en düşük seviyesine indi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı Küresel Gıda fiyatları endeksindeki fiyatlar, Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 geriledi.

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'de ise tam tersine tüm ürünlerin fiyatı arttı. Kültür, ev eşyası, gıda ve alkolsüz içecek gibi gruplarda meydana gelen fiyat artışları enflasyonu yükseltti. Yüzde 5 enflasyon hedefi tutmadı. TÜİK'e göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) 2015'te yüzde 8,8'e çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları endeksi aralıkta yüzde 0,21 arttı. 2014'ün Aralık ayından 2015'in aynı ayına gelene dek enflasyon sepetinin fiyatındaki artış oranı ise yüzde 8,8 olarak hesaplandı.

Aralık ayında enflasyon sepetindeki 426 maddeden 253'ünün fiyatı arttı.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz

Üretimden lojistiğe kadar tüm ekonomik birimlerde önemli bir maliyet kalemi olan ham petrolün fiyatı, 110 dolar seviyesinden 32,25 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu rakam aynı zamanda son 12 yılın da en düşük seviyesi. Ancak, bu gelişme akaryakıttan alınan yüksek vergiler nedeniyle Türkiye'de pompa fiyatlarına yansımadı.

Kaşıkla verilip kepçeyle alındı!

Vatandaş yeni yıla bütçesi biraz daha azalarak girdi. Bazı ücretlere kaşıkla yapılan zamlar kepçeyle geri alınmaya başladı.

Elektrik, köprü ve otoyol geçiş ücretleri, içki, sigara, cep telefonu zamlanırken, motorlu taşıt ve emlak vergileri, trafik sigortaları ile trafik cezaları da arttırıldı.

Böylece ücretlerde yapılan sembolik artışlar da daha ilk ayda erimiş oldu.