Gıda fiyatları durdurulamıyor, enflasyon tırmanıyor

Türkiye'de enflasyon Mayıs 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Ocak'ta yıllık enflasyon yüzde 9,58'e yükseldi. Tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE)...

Gıda fiyatları durdurulamıyor, enflasyon tırmanıyor (4 Şubat 2016)

Türkiye'de enflasyon Mayıs 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Ocak'ta yıllık enflasyon yüzde 9,58'e yükseldi. Tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) aylık artış ise beklentilerin üzerinde yüzde 1,82 oldu.

Reuters'ın anketinde piyasa beklentisi aylık TÜFE artışının yüzde 1,7'de kalacağı yönündeydi. Böylece yıllık enflasyon Ekim ayında başlayan tırmanışını yeni yıla da taşımış oldu.

Enflasyondaki beklenti üzeri artışın temel nedeni ise gıda fiyatlarındaki yükseliş.

Ocak aylarında aylık ortalama yüzde 2,2 düzeyinde artan gıda fiyatları, Ocak 2016'da yüzde 4,3 yükselince, yıllık gıda enflasyonu da yüzde 11,7'ye kadar çıktı.

Gıda fiyatlarının gelecek aylarda da enflasyonda belirleyici konu olması bekleniyor.

Enflasyon sepetinde yüzde 2,6'lık önemli bir ağırlığı bulunan ekmek fiyatlarına Ankara ve İstanbul'da yapılan yüzde 20'lik zammın, genel gıda enflasyonu görüntüsünü de etkileyebileceği ifade ediliyor.

Yüzde 10 kulübüne yarım puan kaldı

Ekonomik kriz nedeniyle enflasyonun yüzde 100'ü aştığı Venezuela ve yüzde 20'nin üzerinde seyrettiği Arjantin dışarıda tutulduğunda, Türkiye yüksek enflasyonla mücadele eden ülkeler arasındaki yerini koruyor.

Rusya, Mısır, İran ve Brezilya enflasyonun yüzde 10'u aştığı gelişen ülkeler. Son aylardaki hızlı fiyat artışıyla Türkiye'nin de bu gruba dahil olabileceği belirtiliyor.

BBC Türkçe