Denizde boğulmadılar ama karada kayboldular

Europol, son iki yıl içinde 10 binden fazla sığınmacı çocuğun ortadan kaybolduğunu duyurdu. Çocukların çoğunun insan kaçakçıları ya da fuhuş çetelerinin eline düştüğü sanılıyor. Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol,...

Denizde boğulmadılar ama karada kayboldular (1 Şubat 2016)

Europol, son iki yıl içinde 10 binden fazla sığınmacı çocuğun ortadan kaybolduğunu duyurdu. Çocukların çoğunun insan kaçakçıları ya da fuhuş çetelerinin eline düştüğü sanılıyor.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol, son iki yıl içerisinde tek başına seyahat eden ve yetkililerde kaydı bulunan 10 binin üzerinde sığınmacı çocuğun ortadan kaybolduğunu duyurdu.

Europol, kayıp çocukların çoğunun insan kaçakçıları ya da fuhuş çetelerinin eline düştüğüne inanıyor.

Söz konusu rakamlara ilişkin haber İngiliz Observer gazetesinde yayınlanmıştı. Europol'un basın birimi de verileri doğruladı.

Observer'a konuşan Europol Direktörü Brian Donald “10 bin çocuğu arıyoruz. Suç örgütleri tarafından kullanılma ihtimalleri var. Ayrıca bazılarının aileleri bulunabilir. Ancak şu anda nerede ve kimlerle olduklarını bilmiyoruz” dedi. Donald, 5 bine yakın çocuğun İtalya’da, yaklaşık bin çocuğun ise İsveç’te kaybolduğunu belirtti.

Haberde, Save the Children adlı kuruluşa göre, geçen yıl Avrupa’ya gelen çocuklar arasında yaklaşık 27 bin çocuk bulunduğu da belirtildi. Bunlardan bir bölümü yanlarında yetişkinler olmadığı için kayboluyor. Yetkililer kayıp çocukların insan kaçakçıları tarafından kaçırılmış olmasından endişe ediyor.

(Ajanslar)