Dünyada gıda fiyatları son 7 yılın en düşük seviyesinde

Dünya piyasalarında Çin kaynaklı dalgalanmaların yaşandığı Ağustos ayında gıda fiyatlarında son yedi yılın en büyük düşüşü görüldü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı K&uu...

Dünyada gıda fiyatları son 7 yılın en düşük seviyesinde (14 Eylül 2015)

Dünya piyasalarında Çin kaynaklı dalgalanmaların yaşandığı Ağustos ayında gıda fiyatlarında son yedi yılın en büyük düşüşü görüldü.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı Küresel Gıda fiyatları endeksi Ağustos ayında yüzde 5,2 azalarak 155,7 düzeyine geriledi.

En büyük gerileme ise kahvaltılık fiyatlarında yaşandı.

Süt, portakal suyu, kahve, ekmek, şeker ve salamdan oluşan 6 üründe fiyat ortalaması 2010 yılından sonraki en düşük seviyeye indi.

Çin ve Rusya’dan kaydedilen zayıf talep, süt fiyatlarında geçtiğimz yıla göre yüzde 33 gerilemeye neden oldu.

Bu oran, portakal suyunda yüzde 10, ekmekte yüzde 23, şekerde yüzde 22, salamda yüzde 16, kahvede ise yüzde 28 seviyesinde gerçekleşti.

Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, süt ürünleri ile et, şeker, tahıllar ve yağlı tohumlardaki aylık üretim ve fiyat değişimlerini takip ediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün Ağustos ayı raporuna göre endeksteki gerilemenin kaynağı, Çin ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri ile enerji fiyatlarındaki düşüş.

Öte yandan raporda, 2015 yılında dünyadaki tahıl üretimi 2 milyar 540,2 milyon ton olarak revize edildi. Daha önce bu rakam, 2 milyar 526,5 milyon ton olarak öngörülmüştü.