Altın Küre’ye, ‘La La Land’ ve Meryl Streep’in Trump eleştirisi damgasını vurdu

Oscar'ın habercisi olarak bilinen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. "La La Land" adlı müzikal film, aday gösterildiği 7 dalda da ödülleri toplayarak Altın Küre'de yeni bir rekora imza attı. Yaşam Boyu Onur Ödülü ver...

Altın Küre’ye, ‘La La Land’ ve Meryl Streep’in Trump eleştirisi damgasını vurdu (9 Ocak 2017)

Oscar'ın habercisi olarak bilinen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. "La La Land" adlı müzikal film, aday gösterildiği 7 dalda da ödülleri toplayarak Altın Küre'de yeni bir rekora imza attı. Yaşam Boyu Onur Ödülü verilen 67 yaşındaki ABD’li efsanevi oyuncu Meryl Streep’in yeni seçilen Başkan Donald Trump hakkında söyledikleri geceye damgasını vurdu.

Oscarların habercisi olarak nitelenen Altın Küre Ödülleri’ne ünlü aktris Meryl Streep’in yeni seçilen Başkan Donald Trump hakkında söyledikleri damga vurdu.

3 Oscar ödüllü oyuncu törende Cecil DeMille yaşam boyu başarı ödülünü alırken yaptığı konuşmada isim vermeden Amerika’nın 45. Başkanı seçilen Donald Trump’a yüklendi.

Meryl Streep, “İnsan aşağılama içgüdüsüne, kamuya mal olmuş, özellikle güçlü bir kişilik örnek teşkil ederse, yukarıdan aşağıya bundan herkes etkilenir. Çünkü bu diğer insanlara aynı şeyi yapma izni verir” diye konuştu.

Streep, Trump’ın seçim kampanyası sırasında engelli bir muhabirle alay etmesinden çok üzüldüğünü söylemişti.

Trump’ın yanıtı gecikmedi

Donald Trump’ın Streep’a yanıtı gecikmedi. Amerika’nın 45. Başkanı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yüzüncü defa (söylüyorum), engelli muhabir ile dalga geçmedim, ama 16 yıllık bir hikayeyi benim kötü görünmem için kendi kafasına göre değiştirmesi rezilliğini gösterdim” dedi.

Trump, “Merly Streep Hollywood’da en fazla gözde büyütülen oyunculardan biri. Beni fazla tanımıyor ama dün gece Altın Küre’de bana saldırdı” tweetini attı.

Altın Küre Ödülleri

Komedyen Jimmy Fallon’un sunduğu geceye “La La Land” adlı film damgasını vurdu.

Film, aday gösterildiği her dalda ödülün sahibi oldu. La La Land toplamda 7 ödül kazandı.

Oyuncular Emma Stone ve Ryan Gosling en iyi kadın ve erkek oyuncu ödüllerini kazanırken, Damien Chazelle de en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu.

Film ayrıca müzikal komedi dalında en iyi film, en iyi senaryo, en iyi şarkı ödüllerini de kazandı.

Başarılı bir caz piyanisti olmaya çalışan Sebastian ile Los Angeles’ta aktris olarak tutunmaya çalışan Mia’nın aşk hikayesini anlatan film, En İyi Müzikal/Komedi, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo gibi ana ödülleri almayı başardı. Genç yönetmen Damien Chazelle böylece Oscar Ödülleri’nin bu yılki en iddialı yönetmenleri Barry Jenkins (Moonlight) ve Kenneth Lonergan’ı (Manchester by the Sea) geride bırakmış oldu.

Ryan Gosling Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü

Altın Küre’de şimdiye dek en fazla 6 adaylığı ile rekoru bulunan filmler vardı. Bunu 1970’li yıllarda "Guguk Kuşu" ve "Geceyarısı Ekspresi" adlı filmler başarmıştı.

“Moonlight” filmi drama dalında en iyi film ödülünün sahibi oldu. En iyi yardımcı erkek ve kadın oyuncu ödülleri de Casey Affleck ve Isabelle Huppert’in oldu.