Amazon’un Trump’a göndermeli yeni reklam filmi olay oldu!

KAMİL ERYAZAR Amazon’un dinler arası barış ve kardeşliği konu alan sıra dışı yeni reklam filmi sosyal medyada büyük yankı buldu Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Amazon, küresel terör saldırıları ve bölgesel savaşlarla dinler aras...

Amazon’un Trump’a göndermeli yeni reklam filmi olay oldu! (19 Kasım 2016)

KAMİL ERYAZAR

Amazon’un dinler arası barış ve kardeşliği konu alan sıra dışı yeni reklam filmi sosyal medyada büyük yankı buldu

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Amazon, küresel terör saldırıları ve bölgesel savaşlarla dinler arası gerilimin tırmandırılmaya çalışıldığı bir süreçte, oldukça anlamlı bir reklam videosu yayınladı.

Bir Müslüman ve bir Hıristiyan din adamının dostça arkadaşlığını konu alan ve anti-Trump mesajı yüklü video, sosyal medyada günün konuları arasına girdi.

Filmde bir imam, rahip arkadaşını evinde ziyaretine gidiyor. Rahip tarafından çok samimi bir şekilde karşılanıyor. Oturup birlikte çay içiyorlar. İkisi de yaşlılığa bağlı romatizmal diz ağrılarından yakınıyorlar.

Ayrıldıktan sonra ikisinin de aklından aynı iyilik sürprizini yapma fikri geçiyor. Amazon’dan birbirleri için sipariş verdikleri ‘dizlikler’ iki gün sonra kapılarına geliyor. Kendilerini daha iyi hisseden iki din görevlisi, camide namaz kılarak ve kilisede diz çökerek kendi dini ritüellerine göre dua ediyorlar.

Video, Amazon’un CEO'su Jeff Bezos tarafından Twitter’da paylaşıldıktan sonra sosyal medyada biranda ilgi odağı haline geldi.

Amazon – Trump kavgasında gelinen son nokta!

Seçim öncesinde Müslüman karşıtı söylemleriyle tepki toplayan Trump’ın aynı zamanda Amazon düşmanlığı da bilinmese; bu sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik temalı insancıl film sadece yüreklerde güzel bir yer edinip sonra da unutulur giderdi.

Ancak ABD’nin yeni başkanı Trump’ın, Amazon karşıtı bir kişi olduğu biliniyor.

Trump geçtiğimiz Aralık ayında, Amazon’un CEO'su Bezos'a karşı çok sert suçlamalarda bulunmuştu. Trump, Bezos'un Washington'taki politikacıları, Amazon'un vergilerini düşük tutmaya ve şirketin antitröst incelemesinden kaçmasına yardım etmeye ikna etmek için Washington Post'u 2013'te satın aldığını savunmuştu. Ayrıca Trump, başkan olması durumunda Amazon'un zor duruma düşeceğinden Bezos’un, kendisinin Beyaz Saray’a gelmemesi için Washington Post’u aleyhine makaleler yayınlamak için kullandığını da öne sürmüştü.

Trump, Fox News'da Sean Hannity'e verdiği demeçte de, Bezos'u yine vergi kaçırmakla suçlamış ve Washington Post'u siyasal tercihleriyle yönlendirip, tarafsızlıktan uzaklaştırdığını iddia etmişti.

Amazon'un hisseleri, seçim sonuçları belli olduktan sonra yüzde 5 düşerek, yaklaşık 20 milyar dolarlık değer kaybına uğradı.