ABD Başkan Adayı Trump’tan konuşma yaparken bebeği ağlayan anneye: “Salonu terk et!”

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’un seçim konuşması yaptığı sırada bebeği ağlayan bir anneye ‘Salonu terk et’ diye takılması dünya medyasında gündem oldu. ABD’de 8 Kasım 2016’da yapılacak başkanl...

ABD Başkan Adayı Trump’tan konuşma yaparken bebeği ağlayan anneye: “Salonu terk et!” (3 Ağustos 2016)

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’un seçim konuşması yaptığı sırada bebeği ağlayan bir anneye ‘Salonu terk et’ diye takılması dünya medyasında gündem oldu.

ABD’de 8 Kasım 2016’da yapılacak başkanlık seçimlerine üç ay kala başkan adaylarının kampanyaları da hızlanarak sürüyor.

Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’un rakibi Cumhuriyetçi Parti’nin sıra dışı başkan adayı Donald Trump da seçim çalışmalarını hızlandırdı.

Son olarak da, Virginia eyaletinin Ashburn kentinde konuşma yaparken, bebeği ağlayan bir anneye “salonu terk et” çıkışıyla gündem oldu.

Konuşması sırasında ağlayan bebeği bir süre dinledikten sonra, “Bu konuda endişe etmeyin. Bebekleri seviyorum. Ne güzel bir bebek.” diyerek konuşmasına ara verdi. Ancak bebeğin ağlama sesinin artarak devam etmesi üzerine bebeğin annesine, “Aniden fikrimi değiştirmeden salonu terk edin” diye takıldı.

OBAMA: TRUMP BAŞKAN OLMAYA UYGUN DEĞİL

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'ın başkanlık için uygun olmadığını söyledi ve Trump'ı eleştiren Cumhuriyetçilere seslenerek "Neden hâlâ onu destekliyorsunuz" dedi.

Obama, "Yeter' diyeceğiniz bir nokta gelmeli" diye konuştu.

Oğlu Irak'ta ABD ordusunda görev yaparken ölen, Müslüman bir ABD vatandaşı olan Khizr Khan, geçen hafta düzenlenen Demokratik Ulusal Kongresi'nde Trump'ın Müslümanların ABD'ye girişini geçici olarak askıya alma planını eleştirmişti.

Trump ise Khan'a sert bir eleştiriyle cevap vermişti.

Bunun üzerine bazı Cumhuriyetçilerden ve çeşitli savaşlarda ölmüş asker ailelerinden Trump'a eleştiri gelmişti.

Obama Trump'ın bu açıklamasını hatırlattı ve "Cumhuriyetçi aday başkan olarak görev yapmaya uygun değil ve bunu kanıtlamaya devam ediyor" dedi.

ABD Başkanı, Trump'ın bazı sözlerini kabul edilemez bulan Cumhuriyetçilere de seslendi ve "Neden onu hâlâ destekliyorsunuz" diye sordu.

Trump ise ilerleyen saatlerde bir açıklama yayımladı ve 'Başkan Obama'nın başarısız bir liderlik sergilediğini, onun döneminde ABD'nin ülke dışında küçük düşürüldüğünü, radikal İslam'ın da kıyılarına kadar geldiğini' söyledi.

Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi sözcüsü Paul Ryan ve Senato Çoğunluk lideri Mitch McConnell Trump'ın adaylığını eleştiriyor.

Salı günü Kongre'nin Cumhuriyetçi üyesi Richard Hanna Demokrat aday Hillary Clinton'ı destekleyeceğini söyledi.

Hanna bu kararı, Trump'ın Khan ailesiyle ilgili yorumları üzerine aldığını belirtti.

Bununla birlikte Trump partisinde büyük bir desteğe sahip.