Teknoloji

Tesla üst yönetiminde sürpriz değişiklik

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu ile sözleşmesi gereği istifa etmek zorunda kalan Elan Musk'ın yerine, Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm’un getirildiği açıklandı....

Tesla üst yönetiminde sürpriz değişiklik (8 Kasım 2018)

Sonunda istifa etmek zorunda kalan Elan Musk yerini şirketten bir iş kadını Robyn Denholm’e bıraktı

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu ile sözleşmesi gereği istifa etmek zorunda kalan Elan Musk'ın yerine, Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm’un getirildiği açıklandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu (SEC) ile sözleşmesi gereği istifa etmek zorunda kalan Musk, Denholm hakkında "Robyn hem teknoloji hem de otomotiv endüstrisinde geniş tecrübesi olan biri ve son 4 yıldır yönetim kurulumuzda üye olarak bize önemli katkılarda bulundu" açıklamasında bulundu.

Denholm ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bu şirkete ve misyonuma inanıyorum. Elon ve Tesla ekibinin sürdürülebilir kârlılık elde etmesine yardım etmeyi dört gözle bekliyorum."

Yine de CEO’luğu henüz bırakmadı!

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Denholm'a devretmek durumunda olan Musk, CEO'luk görevine ise devam ediyor.

SEC, Musk'ın ayrıca CEO'luktan da istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı

Elon Musk kişisel telefon numarasını Twitter’dan 16 milyon takipçisiyle paylaştı

2014 yılından bu yana Tesla’nın Yönetim Kurulu’nda bulunan Denholm, aynı zamanda Avustralyalı Telekom Şirketi Telstra'nın da 2017'den bu yana finans direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Eylül ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’den yapılan açıklamada Musk'ın, 45 gün içinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa edeceği ve gelecek 3 yıl boyunca bu pozisyona aday olamayacağı ifade edilmişti.

Açıklamada, Musk'ın, "davadaki suçlamaları kabul ya da reddetmeden" kendisi ve şirketi adına 20'şer milyon dolar ceza ödemeyi kabul ettiği de bildirilmişti.