Elon Musk’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme nedeni ortaya çıktı

Teknoloji dünyasının en ünlü isimlerinden Elon Musk, sürpriz bir ziyaretle geldiği Türkiye’de, yine sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin kurucu CEO’su Elon Musk sessiz ...

Elon Musk’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme nedeni ortaya çıktı (8 Kasım 2017)

Teknoloji dünyasının en ünlü isimlerinden Elon Musk, sürpriz bir ziyaretle geldiği Türkiye’de, yine sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin kurucu CEO’su Elon Musk sessiz sedasız Türkiye’ye geldi. Musk’ın daha önce İstanbul’da düzenlenen bir etkinliğe katılacağı açıklanmış ancak sonra iptal edildiği bildirilmişti.

Musk, İstanbul yerine Ankara’ya geldi. Saat 16.00 da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edildi.

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren toplantıya, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı.

Herkes bu görüşmenin nedeni ve konusunu merak ederken, beklenilen açıklama akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

Kalın, görüşmede Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil meselesi, sürdürülebilir enerji, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye'deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

'Yarın anlaşma yapılacak'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk." dedi.

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla." diye konuştu.

'Ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu'

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Herkese kapımız açık

Elon Musk ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de teknolojinin sürekli ileri gitmesi için çalıştıklarını söylerken "Bu yüzden ülkemize katkısı olacağına inandığımız herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır" dedi. Görüşme sonrasında, Twitter’ın 280 karaktere çıkan yeni özelliği ile ayrıntılı açıklamalarda bulunuldu ve ‘Türkiye olarak, 2023 başta olmak üzere hedeflerimize ulaşmak için hem kurumsal hem bireysel anlamda inovasyon kültürümüzü geliştirmeli, teknolojide sürekli daha ileri gitmenin yollarını aramalıyız’ denildi.

Musk, Atatürk’ü de ziyaret etti

Sahibi olduğu Tesla ve Space X şirketleriyle dünyanın en zenginleri arasında yer alan Elon Musk, başka bir sürpriz daha yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinden sonra Anıtkabir’e çıkarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi.

Elon Musk, akşam saatlerinde Instagram hesabından Anıtkabir'de çektirdiği bir fotoğrafı paylaştı. Musk'ın paylaşımı çok kısa bir sürede, 357 bin beğenme ve 15 bin 300 yorum aldı.

Musk, hemen ardından yine Instagram’dan Atatürk’ün Anıtkabir’deki mozolesinin de fotoğrafını paylaştı.