Suriye’de Sıcak Gelişmeler

Der Spiegel, Rus kara birliklerinin Suriye'de operasyonlara başladığını; AA ise YPG'nin Rusya'nın desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalıştığını duyurdu Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rusya'nın, Suriye’de Beşar Esad’a...

Suriye’de Sıcak Gelişmeler (28 Kasım 2015)

Der Spiegel, Rus kara birliklerinin Suriye'de operasyonlara başladığını; AA ise YPG'nin Rusya'nın desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalıştığını duyurdu

Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rusya'nın, Suriye’de Beşar Esad’a destek olmak amacıyla kara birlikleri ile de mücadele ettiği iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kabul etmese de, Spiegel Online elde ettiği bilgilere dayanarak Putin'in Esad'ı desteklemek amacıyla kara birliklerini de devreye soktuğunu öne sürerek, Rus özel birliklerine bağlı en az iki askerin çatışmalarda hayatını kaybettiğini yazdı.

DHA’nın haberine göre, ölen askerlerin Rus Askeri İstihbaratı GRU'ya bağlı askerler olduğunu savunan dergi, ölen askerlere 12 Kasım tarihinde Rostow yakınlarındaki Don'da bulunan 22. Özel Kuvvetler Birliği'nde cenaze töreni düzenlendiği iddiasında bulundu.

Rusya'nın hava saldırıları, askeri ve topçu birlikleri ile Esad rejimini desteklediğini kaydeden Spiegel Online, İlyushin Rus askeri uçakları ve Mi-24 helikopterleri ile Esad güçlerinin çatışma bölgelerine taşındığını yazdı.

Dergi, Rusya'nın Sibirya'da konuşlu bir ünite olan Moskova 120 Rus Topçu Tugayı'na ait MSTA-B tipi obüsler ile de Suriye'deki nüfuzunu güçlendirdiğini gündeme getirdi.

YPG, Rusya'nın desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalışıyor

Anadolu Ajansı, Rus savaş uçaklarının, YPG güçlerinin Fırat'ın batısında ilerleme çabalarıyla eş zamanlı olarak terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Fırat'ın batısındaki Halep kırsalında yer alan bazı bölgelere hava saldırıları düzenlediğini bildirdi. 

AA muhabirine konuşan yerel kaynaklar, YPG'nin Rus savaş uçaklarının desteğiyle Fırat'ın batısında bulunan Cerablus kentine ilerlemeye çalıştığını belirtti. DAEŞ ve YPG güçleri arasında, YPG'nin kontrolünde bulunan Zor Magar köyünün batısında, Fırat nehrinin iki tarafında şiddetli çatışmaların devam ettiği kaydedildi.

Bombalanan bölgelerin Cerablus ve Cerablus ile Munbic arasında bulunan üç köy olduğu, söz konusu bombardımanlarda 3 kişinin öldüğü, onlarca kişinin ise yaralandığı aktarıldı.

Söz konusu kaynaklar ayrıca, Rus bombardımanlarının Munbic ve El-Bab'ı da kapsadığını, 15 hava saldırısının düzenlendiği iki gündür devam eden bombardımanlardaki kayıplara ilişkin ise bilgi alınamadığını ifade etti.