Dünyanın Kalbi Doğu Akdeniz’de Atıyor!

Hollande'dan Suriye açıklarındaki uçak gemisine sürpriz ziyaret Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Paris’teki terör saldırılarının ardından Suriye açıklarına gönderdiği Charles de Gaulle uçak gemisine sürpriz bir ziyarette bu...

Dünyanın Kalbi Doğu Akdeniz’de Atıyor! (4 Aralık 2015)

Hollande'dan Suriye açıklarındaki uçak gemisine sürpriz ziyaret
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Paris’teki terör saldırılarının ardından Suriye açıklarına gönderdiği Charles de Gaulle uçak gemisine sürpriz bir ziyarette bulundu. 

Hürriyet gazetesinin Lefkoşa muhabiri Ömer Bilge'nin haberine göre, Kıbrıs Rum yönetiminin Larnaka kentine özel uçakla gelen Hollande, helikopterle doğu Akdeniz’deki uçak gemsine gitti ve Fransız askerlere moral verdi. Rum liderle Nikos Anastasiadis’le havaalanında iki dakika görüşen Hollande, dönüşünde Kıbrıs’taki üsleri Fransa’nın kullanması konusunu görüşmek üzere sözleşti.

ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere’den sonra Almanya da Doğu Akdeniz’e asker gönderiyor. İran'ın da Esad için havadan harekata katılacağı öğrenildi.

Almanya Federal Meclisi, Suriye'de IŞİD'e operasyon için Türkiye ve Doğu Akdeniz'e asker gönderilmesi kararını onayladı.

IŞİD’le mücadele adı altında Fransa ve İngiltere’den sonra Almanya da ABD’nin yanında harekata katılıyor. İran’ın da bölgede IŞİD’i vurmak için hava harekatlarına başlayacağı öğrenildi. Bu Suriye semalarında; ABD, Fransa, İngiltere,Türkiye,Almanya gibi “Batı Bloku”nun yanı sıra İran ve Rusya gibi “Esad yanlısı blokun” birlikte IŞİD’e kaşı mücadele edecekleri anlamına geliyor.

Fransa ve İngiltere’den sonra Almanya da sıcak bölgede

IŞİD’le mücadele gerekçesiyle dünya ülkelerinin Suriye’deki ‘alan kapma’ savaşına Almanya da katıldı. Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen dün Ankara’ya gelerek çeşitli temaslarda bulunmuştu. Görüşmenin ardından Almanya’nın Suriye’de IŞİD mevzilerini belirleyecek 6 Tornado keşif uçağı, Fransa’nın Akdeniz’deki uçak gemisi Charles de Gaulle’i korumak için bir fırkateyn, bir yakıt ikmal uçağı ve bin 200 asker gönderecek. Görev süresi başlangıçta bir yıllığına kabul edilse de uzatılabilecek nitelikte. Tezkere kapsamında sevk edilecek güçlerden 2 Tornado keşif uçağının İncirlik Hava Üssü’ne konuşlandırılması bekleniyor.

Türkiye’den İncirlik Üssü ve Mersin Taşucu Limanı isteği

Öte yandan Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in dün Ankara’da, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ayrıntıları da basına yansıdı. Buna göre von der Leyen’in Tornado ve yakıt ikmal uçaklarının Adana’daki İncirlik hava üssüne konuşlanmasını istediği, fırkateynin de Mersin’deki Taşucu Limanı’na demirlemesini önerdiği öğrenildi.

Fransa ve İngiltere bölgedeki askeri gücünü artırıyor

Paris’teki kanlı saldırıların ardından Fransa da Suriye’deki saldırılarını artırmış, İngiltere Meclis’in geçirdiği Suriye tezkeresi ile Güney Kıbrıs’taki üssünü güçlendirmeye başlamıştı.

İran da katılıyor

Rusya’nın S-300 füzelerini Suriye’ye konuşlandırmasının ardından, Suriye’de Esad yönetiminin, Şam’la koordine olmadan hava sahasına giren’ uçakları düşürmeye hazırlandığı iddia edilmişti. Kuveyt merkezli Er-Rai’ye konuşan üst düzey bir yetkili, İran’ın da 2 Sukhoi savaş uçağı filosuyla Suriye’deki operasyonlara katılmaya hazırlandığını belirtti.

Rus kruvazörü Doğu Akdeniz'de

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türk F16'ları tarafından vurulmasının ardından Rusya,S-300 benzeri hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan 'Moskova' isimli kruvazörü Türkiye'ye 60 kilometre mesafedeki Suriye'nin Akdeniz'deki liman kenti Lazkiye açıklarına gönderdi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Sergei Rudskoi, 50'den fazla uçak ve yüzlerce askeri personelin bulunduğu,Lazkiye'deki Hmeymim Hava Üssü'nün güvenliğinin sağlanması için 'Moskova' isimli kruvazörün Lazkiye açıklarında gönderildiğini açıkladı.

Moskova kruvazöründe S-300 hava savunma sistemine benzer Fort hava savunma sisteminin bulunduğu kaydedildi.

Bombardıman uçaklarına artık avcı uçaklarının da eşlik edeceği bildirilen açıklamada potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin yok edileceği bildirildi.

NATO, Rusya’ya karşı Doğu Akdeniz’i silahlandıracak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Doğu Akdeniz’de NATO’nun askeri varlığının arttırılacağını açıkladı. Stoltenberg’in bunun temel nedeni olarak IŞİD yerine Rusya’nın S-400 füze sistemini sayması dikkat çekti.

Türkiye’ye gönderilecek destek hakkında bilgiler de veren Stoltenberg, İngiltere’nin NATO ittifakı kapsamında Türkiye’ye uçak, Almanya ve Danimarka’nın Akdeniz’e taktik komuta gemileri sevk edeceğini söyledi.

Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği S-400 füzelerinin ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun bu ülkedeki İŞİD hedeflerine yönelik saldırılarının azaldığının sorulması üzerine Stoltenberg, Rusya’nın Doğu Akdeniz’de yaptığı yığınaklarla başka askeri güçlerin yaklaşmasına engel olacak kapasiteler geliştirdiğini kabul etti.

Stoltenberg, “İşte NATO’yu harekete geçiren nedenlerden biri de tam olarak bu. Bu yüzden, güçlerimizin hazır olma kapasitesini artırdık. İttifak’ın Doğu kısmındaki varlığımızı bu yüzden artırdık. Bu yüzden, daha iddialı bir Rusya’ya karşı askeri kapasitemizi ve caydırıcılığımızı güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

AKDENİZ’DEKİ SAVAŞ GEMİLERİNİN SAYISI

Türkiye'nin Akdeniz'de 34 gemisi var

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 20'si muhrip, 14'ü yardımcı gemi olmak üzere 34 geminin Akdeniz'de bulunduğu öğrenildi. Bu gemilerden 3 korvet, 1 denizaltı, 1 hücum bot ve 1 fırkateyn sürekli olarak Akdeniz'de hareket halinde oldukları ve keşif ve gözetleme görevinde bulunduğu öğrenildi.

Rusya'nın 13 gemisi bulunuyor

Suriye'nin Lazkiye bölgesinde hava üssü ve Tartus'ta da deniz üssü bulunan Rusya'nın ise Akdeniz'de 13 gemisi bulunuyor. Bu gemilerden 4'ünün muhrip 9'unun ise yardımcı gemi olduğu belirtildi.

ABD'nin 3 gemisi var

ABD'nin ise Akdeniz'de şu anda 3 muhrip gemisinin bulunduğu öğrenildi.

Fransa'nın 5, İtalya'nın ise 2 gemisi bulunuyor

1 uçak gemisi, 2 muhrip gemi, 1 fırkateyn ve 1 istihbarat gemisi olmak üzere Fransa'nı Akdeniz'de 5 gemisi görev yapıyor. İtalya'nın ise 1 fırkateyn ve 1 denizaltı Akdeniz'de konuşlu olduğu öğrenildi. İngiltere, Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda'nın ise birer gemilerinin bulunduğu belirtildi.

SURİYE BAHANE, DOĞALGAZ ŞAHANE!

Bazı uluslararası siyasal gözlemciler ise, Doğu Akdeniz’de dünyanın en büyük doğalgaz kaynaklarından birinin bulunmasıyla bölgenin jeopolitik öneminin arttığına dikkat çekiyorlar.

İsrail açıklarından Filistin ve Kıbrıs açıklarına kadar yayılan bölgede 453 milyar metreküp doğalgaz olduğu hesaplanıyor.

Bu miktar İsrail’in 100 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Uzmanlar ayrıca bu kaynağı eline geçiren her gücün dünyanın en zengin ülkeleri arasına girebileceğini de belirtiyorlar.