SpaceX ‘roketle yolculuğu’ başlatıyor: Dünyanın bir ucundan diğer ucuna sadece 30 dakika, ücreti ise ekonomi sınıfı bilet kadar

KAMİL ERYAZAR SpaceX'in Ceo'su Elon Musk, dünyanın bir ucundan diğer ucuna atmosfer üzerinden yalnızca 30 dakikada seyahat etme olanağı sağlayacak roket sistemini tanıttı Kökleşmiş otomotiv devlerini geride bırakıp Tesla ile elektrikli araçları hayat...

SpaceX ‘roketle yolculuğu’ başlatıyor: Dünyanın bir ucundan diğer ucuna sadece 30 dakika, ücreti ise ekonomi sınıfı bilet kadar (30 Eylül 2017)

KAMİL ERYAZAR

SpaceX'in Ceo'su Elon Musk, dünyanın bir ucundan diğer ucuna atmosfer üzerinden yalnızca 30 dakikada seyahat etme olanağı sağlayacak roket sistemini tanıttı

Kökleşmiş otomotiv devlerini geride bırakıp Tesla ile elektrikli araçları hayatımıza sokan Musk, uzun mesafeli kara yolculuklarını hızlandırmak için hız kovanı (hyperloop) tünel projesi konusunda ciddi yol kat etti. Bununla da yetinmedi ve şehir içi trafik sıkışıklığını Boring Company ile çözmek istediğini açıkladı. Musk’ın en yeni ulaşım fikriyse açıkta kalan son halkayı tamamlıyor ve hava ulaşımına yeni bir boyut kazandırmak istiyor.

Musk, Uzay Endüstrisi Konferansı’nda yaptığı sunumda Ay'a ve Mars'a seyahatle ilgili planlarına ilişkin yaptığı sunumun sonunda esas bombayı patlattı: Gezegenler arası roket sistemi fikrini Dünya'ya uyarladığı planını açıkladı.

Mars’a ilk insanlı uçuşu gerçekleştirmek isteyen çılgın girişimci roketle insan taşıma işini öncelikle dünyanın iki farklı noktası arasında yapmak istiyor. Su üzerinde yüzen bir platformdaki rokete biniyorsunuz ve dünyanın başka bir yerinde yine su üzerindeki bir platforma iniş yapıyorsunuz.

Buna göre yolcular, en uzun mesafeli yolculuklarını 30 dakikanın altında yapabilecek, Dünya'nın herhangi bir yerine ise 1 saatten kısa sürede gidebilecek. Üstelik bu yolculuk sadece ekonomi sınıfı bilet kadar bir ücrete tabi olacak.

Bu sistemde yolcu roketleri 27 bin km/sa hıza çıkabilecek ve dünyanın herhangi iki noktası arasındaki mesafe 1 saatten az bir sürede alınabilecek. Örneğin New York – Shangai arasındaki yolculuk sadece 39 dakika sürecek.

Roketin yapımına 6-9 ay içinde başlama planı

Musk bu seyahatler için SpaceX'in mega-roketinin kullanılmasını önererek, bu sayede büyük bir uzay gemisinin Dünya çevresindeki yörüngeye çıkarılabileceğini belirtti.

Musk, büyük şehirlerde ‘süzülmekte olan' pistlere iniş yapacak uzay gemisi roketinin yapımına önümüzdeki 6-9 ay içinde başlamayı umduğunu belirtti.

SpaceX'in Musk'ın fikri için hazırladığı videoda, yolcular ilk önce büyük bir gemiyle New York'ta denizin ortasında bulunan fırlatma rampasına götürülüyor.

Yolcular burada, Musk'ın 2024'te insanları Mars'a göndermek için kullanmak istediği rokete biniyor.

Ardından roket, Dünya atmosferini terk ettikten sonra başka bir gezegene gitmek yerine Şanghay'a doğru yol alıyor.

Videoda yaklaşık 11 bin kilometrelik mesafenin, yalnızca 39 dakikada tamamlandığı görülüyor.

Atmosfere geri giren uzay gemisi, SpaceX'in Falcon 9 roketlerinin denize yaptığı gibi Şanghay'daki piste iniş yapıyor.