Ve Elon Musk medya işine de giriyor!

ABD'li teknoloji girişimcisi Elon Musk, gazeteciler ve basın kuruluşlarının güvenilirliklerinin oylanabileceği bir site kuracağını açıkladı. Musk, siteye Rusça ‘gerçek' anlamına gelen ironik ‘Pravda' ismini vereceğini belirtti. Elektrikl...

Ve Elon Musk medya işine de giriyor! (25 Mayıs 2018)

ABD'li teknoloji girişimcisi Elon Musk, gazeteciler ve basın kuruluşlarının güvenilirliklerinin oylanabileceği bir site kuracağını açıkladı. Musk, siteye Rusça ‘gerçek' anlamına gelen ironik ‘Pravda' ismini vereceğini belirtti.

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla otomotiv şirketi ile uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in de başında olan Elon Musk, son dönemde kendisi ve şirketleri hakkında çıkan haberlere kızarak, dün paylaştığı tweet'lerle ‘Pravda' isimli yeni bir site kuracağını açıkladı.

Musk, bu site sayesinde insanların haberlerin gerçek olup olmadığını, muhabirler ve editörlerin yanı sıra basın kuruluşlarının güvenilirliğini oylayacağını belirtti.

‘Güvenilirliğinizi kaybettiniz'

Musk, ayrıca sık sık ‘yalan haberlerden' şikayet eden ABD Başkanı Donald Trump'a benzetildiğini de belirterek, ona destek çıktı. Musk, basının güvenilirliğini kaybettiğini kaydetti.

Musk "Sizde neden seçildi? Zira artık kimse size inanmıyor. Güvenilirliğinizi uzun zaman önce kaybettiniz" ifadelerini kullandı.

Anket açtı, destek topladı

Musk daha sonra da sitenin kurulumunu oylamaya açtı. Kullanıcıların yüzde 80'inden fazlası böyle bir sitenin iyi olacağını ifade etti.

Musk’ın konu ile ilgili tweeti 205 bin beğeni, 45 bin paylaşım ve 1.620 yorum alarak yeni bir rekor da kırdı. Musk gördüğü yoğun ilgi üzerine tweetini 'diziye' (sloot) dönüştürdü.

İronik bir isim?

Musk, Rusça ‘gerçek' anlamına gelen ‘Pravda' kelimesini neden seçtiğini açıklamadı. Ancak Pravda, Sovyetler Birliği döneminde Komünist Parti Merkez Komitesi'nin resmi gazetesiydi.

‘Sahte haberler’ medya sahibi yaptı!

Musk'ın bu adımı Tesla Model 3 aracının üretimindeki sorunlar ve araçla yaşanan kazalar sonrasında şirket hakkında çıkan haberlerin ardından geldi.