Skype’ın yaratıcısından yüzde 100 güvenli yeni mesajlaşma uygulaması

Skype görüntülü konuşma ve mesajlaşma sisteminin yaratıcılarından Janus Friis, kullanıcılara artırılmış gizlilik olanağı sunan ‘Wire’ adlı yeni bir mesajlaşma platformunu tanıttı. Janus Friis, 50 kişilik ekibiyle yeni (start-up) girişimi olan Wire&r...

Skype’ın yaratıcısından yüzde 100 güvenli yeni mesajlaşma uygulaması (21 Mart 2016)

Skype görüntülü konuşma ve mesajlaşma sisteminin yaratıcılarından Janus Friis, kullanıcılara artırılmış gizlilik olanağı sunan ‘Wire’ adlı yeni bir mesajlaşma platformunu tanıttı.

Janus Friis, 50 kişilik ekibiyle yeni (start-up) girişimi olan Wire’nın lansmanını, tam da Apple ile Federal Araştırma Bürosu, FBI’ın arasındaki mahremiyet- güvenlik tartışmaları sırasında yaptı.

Wire, var olan mesajlaşma platformlarından farklı olarak görüntülü konuşma özelliğine de gizlilik işlevi getiriyor.

Wire’ın rakipleri, Facebook’un sahip olduğu Messenger ve Whatsapp ve de Telegram gibi uygulamalar ve platformlar, her konuşma sırasında gizlilik işlevini etkinleştirmiyor.

İsviçre menşeili Wire, kendi ağı için bulut sistemini kullanırken, kullanıcıların mesajlaşmaları kendi cihazları içinde saklanıp şifreleniyor.

Bu uygulama, adli soruşturmalarda şifrelerin kırılmasını isteyen polis ve yargı organlarına yeni zorluklar getiriyor.

Wire’ın Teknoloji Şefi Alan Duric, “Wire’ın gerek birebir mesajlaşma, grup konuşmaları ya da görüntülü görüşmeler olsun, gizlilik işlevinin her an devrede oluşuyla sektörde tek olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Reuters haber ajansına konuşan Skype’ın kurucularından Janus Friis, gönderilen her şeyin şifrelendiğini söylüyor. Yazılımı Estonya’da geliştirilen Skype, 2003 yılında kullanılmaya başlanmış ve daha sonra Microsoft tarafından satın alınmıştı.

Wire, ilk sürümünü 2014 yılında, piyasada olan pek çok uygulamaya benzerliği nedeniyle sınırlı bir şekilde lanse etmişti. Ancak ses kalitesinin sorunsuzluğu ile dikkat çekmişti.

Uygulama, açık kaynaklı şifreleme tekniklerine dayandırılıyor, bu da teknik uzmanların, uygulamanın güvenliğini gözen geçirebilmelerine olanak sağlıyor.

Uygulama finansal desteğini Iconical isimli bir risk yatırım ortaklığından alıyor. Iconical ise tasarımcı, mühendis ve yöneticilerden oluşuyor.

Wire’ın ne kadar finansal destek aldığı açıklanmasa da, ürünün pazarlama noktalarından biri reklam almıyor oluşu. Pek çok yeni girişim gibi Wire da, çabuk bir şekilde genişleyip, sürdürülebilir bir işletme modeli geliştirmek istiyor.

Wire uygulamasının teknik ayrıntıları ve kullanım özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: VOA