Medya

Türkiye’de ve Dünyada Sosyal Medya Raporu

2018 yılında sosyal ağlar büyümeye devam etseler de, önceki yıllara göre büyüme hızları düşüş göstermiştir....

Türkiye’de ve Dünyada Sosyal Medya Raporu (14 Aralık 2018)

KAMİL ERYAZAR

2018 yılında sosyal ağlar büyümeye devam etseler de, önceki yıllara göre büyüme hızları düşüş göstermiştir.

Londra merkezli siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın, Facebook tarafından verilen 87 milyon kullanıcının kişisel verilerini izinsiz olarak müşterileriyle usulsüz paylaşması skandalının ortaya çıkmasından sonra, Facebook özellikle Avrupa’da önemli sayıda takipçi kaybetmiştir.

Avrupa Birliği Komisyonu ve AB’ne bağlı ülkeler, kişisel verilerin korunmasına yeterince özen gösterilmediği için başta Facebook olmak üzere sosyal ağlara sert uyarılarda bulunup yaptırımlar uygulamaya başlamışlardır.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra Facebook, Twitter ve Google’ın CEO’ları Amerikan Senatosu’nda ifade vermişlerdir. Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg ayrıca İngiltere ve Avrupa Parlamentosu’nda da ifadeye çağrılmıştır. İngiltere’nin çağrısını kabul etmeyen Zuckerberg, Avrupa Parlamentosu’nda ise televizyon kanalları tarafından canlı yayınlanan oturumda ifade vermiş ve “Son yıllarda bu imkanların insanlara zarar vermemesi için yeterince çaba harcamadık. Sorumluluklarımızı yeterince geniş bir şekilde ele alamadık. Bu bir hataydı ve bunun için özür dilerim” ifadesini kullanmıştır.

GOOGLE + KAPANDI

Arama motoru ve teknoloji devi Google, sonunda ısrarından vazgeçerek Gmail kullanıcılarının üyesi olduğunu varsaydığı sosyal ağı Google + (Plus’ı) kapatma kararı almıştır.

Özelikle Facebook’un son yıllardaki kullanıcı sayısının artışında 50 yaş üzeri katılımcıların etkisi büyük olmuştur. Kullanıcı profilindeki bu değişim ise gençlerin Facebook’u terk etmelerine neden olmuştur. Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması yükseldikçe gençler ebeveynlerinin henüz keşfetmedikleri Instagram, Snapchat gibi daha dinamik sosyal ağlara yönelmişlerdir.

DÜNYANIN YARISININ İNTERNET ERİŞİMİ YOK

We Are Social 2018 2.Çeyrek Dünya İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri Raporu’na göre, dünyanın yarısına yakınının henüz internet erişimi yoktur. Dünyadaki toplam internet kullanıcı sayısı 4.08 milyar kişi olup, dünyanın nüfusunun yüzde 54’ünü kapsamaktadır. Bunların da 3.297 milyarı aynı zamanda sosyal medya kullanıcısı olup, dünya nüfusunun yüzde 43’üne denk gelmektedir.

Dünya nüfusunun yüzde 66’sı (5.06 milyar kişi) mobil kullanıcı olup, 3.08 milyar’ı da aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Bu rakam dünyanın yüzde 41’ine denk gelmektedir.

Google, Facebook gibi teknoloji devleri, pazarı büyütebilmek için, insansız hava araçları (İHA) ile Afrika ve Asya’nın geri kalmış yoksul bölgelerine ücretsiz internet yayını götürebilmek için çalışmalarını sürdürmektedirler.

EN BÜYÜK HEDEF ÇİN

Bu dijital medya ve teknoloji devlerinin pazarlarını büyütebilmek için hedefledikleri bir başka alan da 690 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Facebook, bu amaçla Temmuz ayında 30 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile Çin’de bir şirket kurdu. ABD’li teknoloji devinin, sosyal medya sitelerinin engellendiği kısıtlayıcı pazardaki varlığını artırmayı amaçladığı bildirildi. İştirak, e-ticaret devi Alibaba Group’un da bulunduğu Hangzhou’da kayıtlıdır. Ayrıca Facebook’un Çin’deki sansür kriterlerine uygun, Çin’e özel yeni bir algoritma geliştirdiği de bilinmektedir.

Facebook genç kullanıcılarını kaybetmeye başlasa da, Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasıyla kullanıcılarının güvenini yitirmiş olsa da, düşük bir hızla büyümeye devam ediyor. Statcounter verilerine göre, 2.234 milyar aylık aktif kullanıcısıyla dünyada sosyal ağların liderliğini açık ara ile sürdürüyor. Altıncı sırada yer alan ve yine Facebook’a bağlı bir sosyal ağ olan, popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram ise 1 milyara yaklaşan kullanıcısıyla en hızlı büyüyen sosyal ağ olma özelliğini sürdürüyor.

İkinci sırada, 1,5 milyar aylık aktif kullanıcısıyla Google’a bağlı yaygın video paylaşım ağı YouTube yer alırken, üçüncü ve dördüncü sırada ise yine Facebook grubundan popüler anlık mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Facebook Messenger yer alıyor.

Source: StatCounter Global Stats – Social Media Market Share

SOSYAL AĞLARIN DÜNYADAKİ PAZAR PAYLARI

(Kasım 2018)

Facebook            % 69.33

Pinterest             % 13.05

Twitter               % 7,08

Youtube              % 6.14

Instagram           % 1,94

Tumblr                % 1,07

Türkiye’de de anne-baba, amca, dayı, hala, teyze hatta ‘süper babaanne’lerin online vakit geçirme mekanına dönüşen Facebook yüzde 56 ile açık ara en çok kullanılan sosyal ağ olarak ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise yüzde 13 ile YouTube yer alıyor. Hemen ardından yüzde 11 ile haber ağırlıklı mikroblog sitesi Twitter geliyor. İlginçtir, yüzde 9,72 ile Pinterest, Instagram’ın önünde yer alıyor. Instagram’ın kullanıcı yüzdesi ise 8. Diğer bir ilginç veri de Tumblr’ın da çok az da olsa hâlâ kullanıcısının olması.

Source: StatCounter Global Stats – Social Media Market Share

SOSYAL AĞLARIN TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYLARI

(Kasım 2018)

Facebook            % 55,96

Youtube              % 13.03

Twitter                 % 11.31

Pinterest             % 9,72

Instagram           % 7,96

Tumblr               % 0,96