Obama’nın tarihi Küba ziyaretinden ilginç görüntü ve izlenimler

ABD Başkanı Barack Obama’nın 3 günlük tarihi Küba ziyareti başladı. Obama, tam 90 yıl sonra adaya ayak basan ilk ABD başkanı oldu. Obama’nın ziyareti öncesinde Havana’da hareketli saatler yaşandı. ABD’nin başkanlık uçağı ‘Air Fo...

Obama’nın tarihi Küba ziyaretinden ilginç görüntü ve izlenimler (21 Mart 2016)

ABD Başkanı Barack Obama’nın 3 günlük tarihi Küba ziyareti başladı. Obama, tam 90 yıl sonra adaya ayak basan ilk ABD başkanı oldu. Obama’nın ziyareti öncesinde Havana’da hareketli saatler yaşandı.

ABD’nin başkanlık uçağı ‘Air Force One’ Havana’ya inerken çekilen bu ilginç kare, sosyal medyada en çok paylaşılan fotoğraf oldu.

ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama ve kızları Malia ve Sasha ile birlikte dün öğleden sonra Havana Havalimanı’na geldi. Obama’yı, Küba Devlet Başkanı Raul Castro,  Dışişleri bakanı ve ABD Büyükelçisi ile diğer bazı üst düzey yetkililer sağanak yağmur altında karşıladılar.

Obama ve ailesi, yine yağmur altında ellerinde şemsiyeleriyle kent içerisinde yürüyerek kısa bir gezinti yaptılar.

Protesto gösterilerine katılan 50’den fazla kadın aktivist gözaltına alındı

Obama’nın gelmesine birkaç saat kala Havana sokaklarında protesto gösterileri vardı. 2003 yılından beri her Pazar Santa Rita Kilisesi'ndeki ayinden sonra, hükümet karşıtı eş ve yakınlarının tutuklanmalarını protesto için oturma eylemi gerçekleştiren The Ladies in White (Damas de Blanco) grubuna üye yaklaşık 300 kadının bu haftaki etkinliğine Obama’nın ziyareti nedeniyle izin verilmedi. Grubun adıyla da özdeşleşen beyaz giysiler giyen kadınlar ise direnince apar topar otobüslere bindirilerek gözaltına alındılar.

Yerel kaynaklar, olayın haftalık olağan barışçıl bir gösteri olduğunu, gözaltına alınanların kısa sürede serbest kalacağını ve her hafta bu muhalif eyleme karşılık yine aynı şekilde hükümet yanlısı bir gösterinin de yapıldığını söylediler. Ancak bu kez, Obama’nın ziyareti nedeniyle adada bulunan çok sayıdaki yabancı gazetecinin tanık olduğu olay, dünyaya farklı biçimlerde haber olarak servis edildi.