Teknoloji

WhatsApp’tan yeni yıl sürprizi: Reklamlar başlıyor!

Popüler anlık mesajlaşma ve konuşma uygulaması WhatsApp yeni yılın ilk aylarında iletilerin arasında reklam göstermeye başlayacak...

WhatsApp’tan yeni yıl sürprizi: Reklamlar başlıyor! (7 Aralık 2018)

Popüler anlık mesajlaşma ve konuşma uygulaması WhatsApp yeni yılın ilk aylarında iletilerin arasında reklam göstermeye başlayacak

Sosyal medyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bu kez platforma eklediği yeni bir özelliği ile değil, kullanıcıların hiç de hoşlanmayacakları bir kararla gündeme geldi.

WhatsApp piyasaya ilk çıktığı zamanlarda ücretli bir şekilde kullanıcılara sunuluyordu. Facebook tarafından 2012 yılında rekor ücret karşılığında satın alınan WhatsApp’in, tamamen ücretsiz kalacağı açıklanmıştı. Bu sözü tutmak ve gelir elde etmek için sosyal medya devi, kullanıcılarının pek hoşuna gitmeyecek bir karar aldı.

Her şeyin bir bedeli var! Nereye kadar?

Artık hemen herkesin cep telefonunda bulunan ve yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2019’un ilk aylarında yayınlayacağı güncelleme ile kullanıcılara reklam göstermeye başlayacak.

WAbetainfo tarafından WhatsApp beta kodlarının içinde bulunan yeni bir özelliğe göre Facebook, 450 milyon aktif kullanıcısı olduğu bilinen WhatsApp’ın durum güncellemeleri özelliğinde reklam göstermeye hazırlanıyor.

Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan ve yalanlanmayan haberlere göre, reklamlı WhatsApp 2019’un Mart ayına kadar devreye alınması planlanıyor.

KURUCULAR KARŞI ÇIKTILAR

Platforma reklam yerleştirmek Facebook’un bünyesinde çalışmaya devam eden WhatsApp kurucuların sert bir şekilde karşı çıktığı bir konuydu. Facebook ile bu konuda anlaşmazlık yaşayan kurucular geçtiğimiz dönemde istifalarını sunarak görevlerinden ayrılmıştı. Facebook’taki yaprak dökümü 2017 yılındaki Acton’un istifası ile başlamış, onun ardından WhatsApp’ın bir diğer kurucusu olan Jan Koum Mayıs ayında gemiyi terk etmişti.

2014 yılında rekor fiyata WhatsApp’ı Facebook’a satan uygulamanın kurucusu Brian Acton, Facebook’un kullanıcı gizliliği konusundaki politikalarını “Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” sözleri ile eleştirmişti. Acton, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından veri topladığı ve bu verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullandığı iddiasının ardından ‘delete Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyasına destek vermişti.