Facebook sonunda Çin’e de girdi!

KAMİL ERYAZAR Facebook, 690 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin’deki yasağı delebilmek için mücadele etmekten vazgeçmiyor. Bu kez de Çin’de yeni bir şirket kurdu. Resmi bir ticaret siciline göre Facebook, 30 milyon dolarlık kayıtl...

Facebook sonunda Çin’e de girdi! (25 Temmuz 2018)

KAMİL ERYAZAR

Facebook, 690 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin’deki yasağı delebilmek için mücadele etmekten vazgeçmiyor. Bu kez de Çin’de yeni bir şirket kurdu.

Resmi bir ticaret siciline göre Facebook, 30 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile Çin'de bir şirket kurdu. ABD'li teknoloji devinin, sosyal medya sitelerinin engellendiği kısıtlayıcı pazardaki varlığını artırmayı amaçladığı bildirildi.

İştirak, geçen hafta Çin Ulusal Kurumsal Kredi Bilgi Tanıtım Sistemi'nde onaylanan ve Salı günü Reuters tarafından görülen bir dosyaya göre, e-ticaret devi Alibaba Group’un da bulunduğu Hangzhou'da kayıtlıdır.

Facebook temsilcisi, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Çinli geliştiricileri, yenilikçileri ve yeni şirketleri desteklemek için Zhejiang'da bir inovasyon merkezi kurmak istiyoruz” dedi.

Facebook’un web sitesi 9 yıl önce Çin'de yasaklandı ve bu da yabancı haberleri, arama motorlarını ve Twitter ve Google’daki içeriği de kapsayan bir sosyal medya sansürü uygulaması.

Çin'de tamamen yabancı bir şirkete sahip olmak, Facebook'un ülkedeki yaklaşımını değiştirmezken, şirketin Çin'de olmak için ne yapılması gerektiği konusunda hala farklı yaklaşımlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl Facebook’un mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın ülkenin iki buçuk yıllık kongresine kadar da bloke oldu ve o zamandan beri çoğunlukla kullanılamıyor.

Çin: Teknoloji ve sosyal medya firmalarının iştahını kabartan dev bir pazar

2013 yılında resmi olarak atanan Xi Jinping'in sansür kontrolleri sertleşirken, bloke edilmiş içerik sahibi ABD'li teknoloji şirketleri giderek artan şekilde düzenleyicilerin rüşvetini çizmeden piyasaya girmenin yeni yollarını aramaktadır.

Google’ın Çin'de birkaç yüz çalışanı var ve kısa süre önce kendi yapay zeka (AI) laboratuvarını başlattı. Ayrıca bir AI çizim oyunu ve dosya yönetimi uygulaması da dahil olmak üzere son aylarda Çin pazarı için çeşitli uygulamalar başlattı.

Apple Inc, uygulama mağazalarını geçen yıl Çin sansür kısıtlamalarına uyacak şekilde değiştirdi ve yüzlerce uygulamayı düzenleyicilerin talebi üzerine kaldırdı.

Facebook, Çinli iştiraklerinin yazılım geliştiricilerine ve girişimcilerine yenilik yapmalarına yardımcı olacak eğitim ve atölyelere odaklanacağını söyledi. Şirketin Fransa, Brezilya, Hindistan ve Kore de dahil olmak üzere birçok ülkede benzer merkezleri var.

Facebook, Çin’den hiç vazgeçmiyor

700 milyona yakın internet kullanıcısının bulunduğu ve 400 milyona yakın Sina Weibo kullanıcısının günde en az 150 milyon mesaj/içerik paylaştığı dünyanın en büyük dijital pazarına yeniden girebilmek Facebook’un hep öncelikli hedefleri arasında yer aldı.

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, son olarak 2016 yılının Mart ayında Pekin’i ziyaret ederek bu konuda görüşmeler yaptı.

Çin’de 2014 yılında yasaklanan, Facebook’un sahibi olduğu görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi Instagram’ın da en büyük hedefi Çin’de de kullanıma açılması.

Yasağa karşın Facebook 2008 yılında dil seçenekleri arasına Çince'yi de 3 farklı lehçesi ile ekledi. Facebook, facebook.cn alan adını ise 2007'de tescil ettirmişti.

Facebook, Çin’de yasaklanmadan önceki 2008 yılında 300 milyon internet kullanıcısının 285 milyonunu kendisine ekleyerek rekor kırmıştı.

Erişim yasağına rağmen ülkede Facebook üyesi yaklaşık 500 bin kişi bulunuyor. Çin'e bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong'da ise bu yasaklar uygulanmıyor.

Dünya tarihi yeniden yazılır

7,5 milyarlık dünya nüfusunda, internet erişimine sahip 3,5 milyar insanın yüzde 55’inin kullanıcısı olduğu Facebook eğer portföyüne Çin’i de dahil ederse, korkarız “Dünya İmparatorluğu”nu da ilan edebilir!

Gelirlerini katlayarak ekonomik dev bir güç haline gelmenin ötesinde, tüm dünyayı gözlemleyip yönlendirerek tam bir ‘Truman Show’a dönüştürebilir.