Savaşın Korkunç Yüzü ve Güneydoğu’da Yaşanılan İnsanlık Dramı

Çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınların birçoğu fuhuşa zorlanıyor. Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınların birçoğu fuhuşa zorlanıyor. Türkiye’ye de sığınan kız çocuklarının “muta nikâhı” il...

Savaşın Korkunç Yüzü ve Güneydoğu’da Yaşanılan İnsanlık Dramı (6 Şubat 2013)

Çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınların birçoğu fuhuşa zorlanıyor.

Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınların birçoğu fuhuşa zorlanıyor. Türkiye’ye de sığınan kız çocuklarının “muta nikâhı” ile evlendirildiği belirlenirken, bunu yapanlar ise Suriye devrimiyle dayanışma içinde olduğunu söylüyor.

Bugün soL gazetesinin manşetten yer verdiği habere göre, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan kadınlar pazarlanarak fuhuşa zorlanıyor.

Savaştan kaçarak Türkiye’deki kamplara sığınan Suriyeli kadınlar, çoğu çocuk denecek yaşta tecavüze uğruyor, fuhuşa sürükleniyor. Suriyeli kadınlar Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Kuveyt gibi ülkelerden gelen zengin erkeklere pazarlanırken, yaşanan bu duruma dini kılıf uyduruluyor.

Savaşın yaralarını saramayan ve bu şoku atlatamayan kadınların, Hatay’da ve Antalya’da nasıl fuhuşa zorlandığını ortaya koyan bu haber yaşanan yıkımın da boyutlarını da açığa çıkarıyor.

Türkiye’deki kamplarda yaşanan bu olayların Suriyeli mültecilerin kaçmak zorunda kaldığı diğer ülkelerde de yaşandığının belirtildiği haberde, Ürdün’de kız çocuklarının nasıl satıldığına da değiniliyor.