Suudi Arabistan’da başörtüsüz videosunu sosyal medyada paylaşan kadın tutuklandı

Suudi Arabistan'da ‘din ve ahlak polisi’, hafta sonu Snapchat’te paylaşılan videoda tarihi bir yapı ve ören yerinde mini eteğinin üstüne giydiği kısa bir tişörtle başörtüsüz yürürken görülen kadını tutukladı. BBC...

Suudi Arabistan’da başörtüsüz videosunu sosyal medyada paylaşan kadın tutuklandı (18 Temmuz 2017)

Suudi Arabistan'da ‘din ve ahlak polisi’, hafta sonu Snapchat’te paylaşılan videoda tarihi bir yapı ve ören yerinde mini eteğinin üstüne giydiği kısa bir tişörtle başörtüsüz yürürken görülen kadını tutukladı.

BBC'nin aktardığına göre ‘Kulud' adlı model, yayınlanan kısa videoda ülkedeki Uşaykır köyünde bulunan tarihi bir kalede yürürken görülüyor. Genelde arkadan görüntülenen kadın bir ara kameraya dönerek uzun siyah saçlarını eliyle savuruyor.

Haftasonu Snapchat'te paylaşılan video ‘hararetli' tartışmalara neden olurken, bazıları genç kadının tutuklanması gerektiğini söylemişti.

Bazı Suudiler ise genç kadına ‘cesaretinden' dolayı övgü yağdırırken, Kulud'un istediği gibi giyinebilme izni olması gerektiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan'da Müslüman kadınlar halk içinde ‘abaya' adı verilen bol ve uzun elbiselerden giymek ve başörtüsü takmak zorunda.

Yabancıların ise başörtüsü takma zorunluluğu bulunmuyor.

Öte yandan Suudi Arabistan, kadınların araç kullanmasının yasak olduğu da tek ülke.

Ülkenin en muhafazakâr bölgelerinden biri

Uşaykır köyünün bulunduğu Najd bölgesi, Suudi Arabistan'ın en muhafazakar yerlerinden biri olarak biliniyor.

Ülkedeki Halid Zidan adlı bir gazeteci, bölgeye 'din polislerinin (haia) geri getirilmesi gerektiğini' söyledi.

Bir sosyal medya kullanıcısı ise "Ülkenin yasalarına saygı göstermeliyiz. Fransa'da nikab yasak ve bunu giyen kadınlara para cezası kesiliyor" diye yazdı.

Yazar ve filozof Wael el Gassim ise 'kızgın, korkunç tweetleri' görünce çok şaşırdığını dile getirerek, "Kadının bir yeri bombaladığını ya da birini öldürdüğünü sandım" dedi.