Kahvaltının Sadece ‘Mutluluk’la Değil, ‘Zeka’yla da İlgisi Var!

Cemal Süreya’nın ünlü dizesi “kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” çoğumuzun hafızasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalar, kahvaltının zekaya da olumlu katkısını ortaya çıkardı. ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanları, Çin’de 6 yaşındaki 1...

Kahvaltının Sadece ‘Mutluluk’la Değil, ‘Zeka’yla da İlgisi Var! (6 Şubat 2013)

Cemal Süreya’nın ünlü dizesi “kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” çoğumuzun hafızasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalar, kahvaltının zekaya da olumlu katkısını ortaya çıkardı.

ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanları, Çin’de 6 yaşındaki 1269 çocuğun IQ seviyesini ve düzenli kahvaltı yapıp yapmadıklarını inceledi. Kahvaltı yapmayan çocukların, her zaman ya da çoğu zaman kahvaltı yapanlara göre, konuşma becerisinin 5,58, başarı düzeyinin 2,50 ve IQ seviyesinin 4,6 puan düşük olduğu görüldü.

UZUN VADEDE SAĞLIĞI ETKİLİYOR

Araştırmaya imza atanlardan Cianghong Liu, çocukluk döneminin beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzının belirlenmeye başladığı kritik bir dönem olduğunu ve uzun vadede sağlığı etkilediğini vurguladı.

6 yaşında çocuğun bilişsel becerisinin hızla geliştiğini belirten bilim insanları, kahvaltının beslenme ve sosyal etkilerinin önemli rol oynadığına, gece aç kaldıktan sonra kahvaltının beyin için “benzin” niteliği taşıdığına dikkati çekti. Kahvaltıda ebeveynlerle iletişimin de beynin gelişimini etkilediğini, sohbetler sayesinde çocuğun kelime haznesi, genel kültürü ve anlama gücünün geliştiği kaydedildi. Konuya ilişkin makale, “Science Daily” dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

(AA )