Ruhi Su Barış Konseri’ne Yoğun İlgi

Büyük Ozan’ın ölümünün 30. yıldönümü nedeniyle düzenlenen konsere çok yoğun bir ilgi vardı Türkiye’nin en büyük çağdaş halk ozanı Ruhi Su’nun ölümünün 30. yıldönüm&u...

Ruhi Su Barış Konseri’ne Yoğun İlgi (21 Eylül 2015)

Büyük Ozan’ın ölümünün 30. yıldönümü nedeniyle düzenlenen konsere çok yoğun bir ilgi vardı

Türkiye’nin en büyük çağdaş halk ozanı Ruhi Su’nun ölümünün 30. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Barış Konseri bu akşam İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yoğun izleyici katılımından dolayı konser geç başladı. Koltuklara ilave olarak konulan sandalyeler de konukları almayınca, birçok izleyici konseri salon dışına kurulan dev ekrandan izledi.

Etkinlik, Ruhi Su’nun yaşam öyküsü ve sanatının anlatılmasıyla başladı. 12 Eylül darbesinin koşullarında yurtdışında tedavi görmek için pasaport alamayan ve hayatını kaybeden Ruhi Su’nun, türkülere kazandırdığı yeni formla kendisinden sonraki bütün kuşakları nasıl etkilediğinin örnekleri sunuldu. İngiltere’ye gittiği zaman BBC’ye verdiği bir röportaj yayınlandı.

Daha sonra sahne alan ve Ruhi Su adıyla özdeşleşen Dostlar Korosu, Türk halk müziğinin en önemli araştırmacı ve yorumcularından olan büyük ozanın eserlerinden bazılarını seslendirdi.

Konserin ikinci bölümünde ise kuruluşundan sonraki kısa bir sürede herkesin sevgisini kazanmayı başarmış, aldığı uluslararası ödüllerle de Çağdaş Türkiye’nin gururu olan Boğaziçi Caz Korosu sahne aldı ve bir kez daha gönülleri fethetti.

Konserin finalinde ise Ruhi Su Dostlar ve Boğaziçi Caz Koroları birlikte iki türküyü seslendirdiler.

Haber ve Fotoğraflar: Kamil Eryazar