Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali anıldı

KAMİL ERYAZAR Aydınlık günlerin rüyasıydı onun hayatı… Ayrıntı Yayınevi tarafından Şişli Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, çok sayıda sanatçı ve konuğun katılımıyla Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçe...

Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali anıldı (15 Ekim 2016)

KAMİL ERYAZAR

Aydınlık günlerin rüyasıydı onun hayatı…

Ayrıntı Yayınevi tarafından Şişli Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, çok sayıda sanatçı ve konuğun katılımıyla Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirildi.

Ağustos ayı sonunda kaybettiğimiz, yaşamını demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesiyle geçiren Türk edebiyatının usta ismi, yüzyıllık çınarı Vedat Türkali’ye Saygı ve Uğurlama Gecesi, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapıldı.

Etkinlik, Boğaziçi Caz Korosu’nun konseriyle başladı. Gecenin açılış konuşmasını ise yazarın kitaplarını yayınlayan Ayrıntı Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni Burhan Sönmez yaptı. Sönmez, ayrıca tutuklu bulunan dilbilimci yazar Necmiye Alpay’ın mesajını da okudu.

Ardından sahneye gelen eski İnsan Hakları Derneği Başkanı ve eski Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Akın Birdal, Vedat Türkali ile ilgili anılarını anlattı.

Yazarın kızı Deniz Türkali babasını anlattı.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün kısa konuşmasından sonra sırasıyla Gazeteci Banu Güven ile oyuncular Meltem Cumbul ve Mert Fırat söz aldılar.

Daha sonra Nazım Alpman tarafından hazırlanan Vedat Türkali Belgeseli gösterildi.

Sevim Belli’nin konuşmasının ardından da geçen yıl Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi bir konuşma yaptı.

İsveç’ten gelen Fırat Ceweri’nin konuşmasının ardından da sanatçı Onur Akın bestelediği, Vedat Türkali’nin ünlü şiiri “Bekle Bizi İstanbul”u seslendirdi.

Yazarın senaryosunu yazdığı “Erken Uyananlar” sinema filminin yönetmeni Ertem Göreç’in konuşmasından sonra da Dr. Ayşegül Tözören, tutuklu bulunan fizikçi yazar Aslı Erdoğan’ın cezaevinden gönderdiği mesajını okudu.

Sanatçılar Ferhat Tunç ve Adile Yadırgı sahne alarak birbirinden güzel ezgileri seslendirdiler.

Bir yılbaşı akşamı çekilen ve Vedat Türkali’nin 75 yıllık yaşam arkadaşı, yoldaşı Merih Pirhasan’a güzellemelerde bulunduğu video salondaki herkesi duygulandırdı.

Etkinlik, Lal Laleş, Mustafa Kemal Erdemol ve Hayri Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Nevzat Karakuş’un seslendirdiği türkülerle sona erdi.