Reyhanlı’da Bombalı Araçlar Patlatıldı, Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bugün saat 13.55 te Belediye ve PTT binaları önünde meydana gelen patlamalarda gelen bilgilere göre 43 kişi öldü, 100’e yakın da yaralı var. Yaralılardan 46’sının durumu ağır. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor. İlçed...

Reyhanlı’da Bombalı Araçlar Patlatıldı, Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var (11 Mayıs 2013)

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bugün saat 13.55 te Belediye ve PTT binaları önünde meydana gelen patlamalarda gelen bilgilere göre 43 kişi öldü, 100’e yakın da yaralı var. Yaralılardan 46’sının durumu ağır. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

İlçede tam bir kaos havası hakim. Elektrikler kesik, telefon bağlantısı kurulamıyor.

Çöken bir evin enkazı altında kalanların olduğu söyleniyor.

Patlamaların olduğu yerlerde dev çukurlar oluştu. Patlamanın olduğu noktaya 2 km uzaklıktaki binaların bile camlarının kırıldığı söyleniyor. Bu da patlamaların şiddeti konusunda bilgi veriyor.

İlçe merkezindeki çok sayıda bina kullanılamaz duruma geldi.

İlçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Patlamalar sonrası ilçe merkezinde toplanan gençler Reyhanlı’da yaşamakta olan Suriyelilere saldırmaya başladı. Polis çatışmaları havaya ateş açarak önlemeye çalışıyor. Diğer il ve ilçelerden bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi naklediliyor. Ayrıca ilçeye ambulans, ambulans uçak ve sağlık görevlileri gönderildi.

Patlama sonrası Reyhanlı’da fırtına ile birlikte başlayan şiddetli sağanak yağış ve dolu kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor.

Başbakan Erdoğan İstanbul’da yaptığı açıklamada, Reyhanlı’da durumun şu an karışık olduğunu o yüzden ellerinde henüz kesin ve net bilgi olmadığını belirtti.

Patlamalardan sonra ilçe merkezinde başlayan protesto gösterileri gece de devam ediyor.

DÜNYA BASINI OLAYI NASIL GÖRDÜ

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yakınında patlamalar oldu. Patlamalarda 43 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı açıklandığı olay Dünya basınında geniş yer buldu.

Reuters haber ajansı Suriye’de yaşanan iç savaşın komşu Türkiye’ye çekilmesi üzerine çekince ve korkuların arttığını belirtti. Reuters, Reyhanlı’da yaşanan olaylar için “NATO üyesi Türkiye bu zamana kadar Esed rejimini sert eleştirenlerden biri olmuştu. Yaklaşık 3 yıldır da Suriyeli mültecilere ve Esed karşıtlarına yardımda bulunuyor” şeklinde yorumda bulundu.

Başbakan’ın açıklamalarına yer veren CNN ise Erdoğan’ın “Bu süreç hassas bir süreç” sözlerine yer verdi. CNN’e açıklama yapan bir gördü tanığı ise “Vücut parçaları gördüm. Binalar ve duvarları yıkılmıştı. Camlar, arabalar paramparçaydı. İnsanlar yardım istiyordu ve çok sayıda yaralı vardı” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarına yer veren BBC de tansiyonun tırmanmasına dikkat çekti ve Davutoğlu’nun Berlin ziyareti sırasında söylediği “Bütün güvenlik güçlerimiz ile gerekli araştırmayı yapıyoruz. Hiç kimse Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkmamalıdır” sözlerine yer verdi.

Telegraph’ın internet sitesi de Reyhanlı’daki görüntülere yer vererek, “Türkiye’nin Hatay ilinde bomba yüklü araçlar patladı, 40 kişi hayatını kaybetti” yazdı.

Al Arabiya patlamayı, Türkiye sınırını salladı başlığıyla verdi.

Reuters, FoxNews, ABCNews ve Al Jazeera de Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlamayı son dakika haberleri ile okuyucularına aktardı.