Pazarlamanın Yeni Hedefi: ‘Selfie Kuşağı’

KAMİL ERYAZAR Markaların yeni pazarlama hedefinde yalnız yaşayan insanlar var! Toplumsal demografik verilerin değişmesiyle birlikte yılların pazarlama trendleri de değişmeye başladı. Daha önce tüketimin ve dolayısıyla ‘hedef kitle’nin en önemli unsurlarından...

Pazarlamanın Yeni Hedefi: ‘Selfie Kuşağı’ (19 Kasım 2014)

KAMİL ERYAZAR

Markaların yeni pazarlama hedefinde yalnız yaşayan insanlar var!

Toplumsal demografik verilerin değişmesiyle birlikte yılların pazarlama trendleri de değişmeye başladı.

Daha önce tüketimin ve dolayısıyla ‘hedef kitle’nin en önemli unsurlarından olan evlilik, aile, eş, çocuk kavramları yerini yalnız yaşayan insanlara bırakmaya başladı.

Özellikle gelişmiş ülkelerde gerek evlenme yaşının yükselmesi gerekse de boşanma oranlarının artması ile birlikte tek başına yaşayan insanların sayısı hızla çoğalmaya başladı.

Üstelik bu kişilerin dışarıda yeme-içme, eğlenme, gezme, sık sık seyahat etme eğilimleri ve tüketim alışkanlıkları, dolayısıyla harcama katsayıları evli olanlara göre çok daha yüksek.

Bloomberg geçen hafta bu konu ile ilgili özel bir araştırma dosyası yayınladı.

Amerika’da birçok firma ve marka tekil yaşayan bu insanları hedefleyen özel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemeye başladılar. Bu konudaki mesajlarını doğrudan yüksek sesle söylemeseler de dolaylı yollardan bu kişileri hedefliyorlar.

ÇİN’DE ‘YALNIZLAR GÜNÜ’NDE ALIŞVERİŞ REKORU: 9 MİLYAR DOLAR

Çin'in sanal alışveriş sitesi Alibaba, ülkede her yıl kutlanan ve ‘Sevgililer Günü’nden daha çok ilgi gören "Yalnızlar Günü"nde 9,3 milyar dolarlık satış yaptı ve 278 milyon siparişi alıcılara postaladı.

Geçen yıl aynı günde Alibaba 5,75 milyar dolarlık satış yapmış ve 150 milyondan fazla koli postalamıştı.

Yalnızlar Günü, dünyada en büyük internet alışverişinin yapıldığı gün olarak kabul ediliyor.

Çin'in "Yalnızlar Günü" ABD'deki "Sanal (Kara) Pazartesi" ile rekabet ediyor. Şükran Günü'nden sonraki "Sanal Pazartesi", ABD'de en büyük internet alışverişi yapılan gün olarak pazarlanıyor.

Alibaba, satışları artırmak için büyük indirimler sunduğu bugün, satış rekoru kırılmasının beklendiğini bildirmişti.

Alibaba'nın genel başkanı Jack Ma, geçen hafta, "İddiaya girerim ki, o gün satılan ürün sayısı ürkütücü düzeyde olacak." demiş ve "Yalnızlar Günü"nde postalanan koli sayısının 200 milyon olacağı tahminini yürütmüştü.

"Yalnızlar Günü" Çin'de 2009 yılında, satışları güçlendirmek amacıyla başlatılmıştı. Ama günün aslı, en azından 1993 yılına uzanıyor.

Nancing Üniversitesi'nden öğrenciler, Sevgililer Günü'ne farklı bir seçenek olarak bu günü bekârların da kendileri için alışveriş yapabilecekleri özel bir gün olarak seçmişlerdi.

O zamandan bu yana, Çin'in hızla büyüyen e-ticaret pazarında, "Yalnızlar Günü" dev bir alışveriş gününe dönüştü.

Çin'deki sanal alışveriş pazarının gelecek birkaç yıl içinde yüzde 25 oranında artması ve 2014'teki 390 milyarlık satışın, 2017'de 718 milyar dolara çıkması bekleniyor.